Ako strihať levanduľu?

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) patrí medzi najobľúbenejšie rastliny pochádzajúce zo Stredomoria. Ceníme si ju najmä pre jej krásne voňavé kvety a dlhú dobu kvitnutia. Aby sme z nej mali radosť niekoľko rokov, je potrebné ju pravidelne strihať.

Levanduľa je poloker, ktorý pomerne rýchlo starne a vyhoľuje drevnaté konáre. Tomuto javu však môžeme zabrániť, a to pravidelný rezom. Najdôležitejším rezom je jarný, zmladzovací rez. Zvyčajne ho robíme v mesiacom marec – apríl, keď už vidíme, že rastlinka začína ožívať a vyháňa nové drobné lístočky. Rastlinu zrežeme približne na 1/3 z jej nezdrevnatenej časti (nejakých 7-10 cm nad zemou), vždy tak, aby sme pár lístočkov ponechali na kríku. Nemusíme sa báť, že rastline ublížime, práve naopak. Pravidelným rezom každý rok na jar dosiahneme zdravú a vitálnu rastlinu. Rastlina je pekne hustá, kompaktného tvaru a bohato kvitne.

Ak sme rastlinu nestrihali niekoľko rokov, nemôžeme ju takto radikálne zrezať. Staré drevnaté konáre by nám už nevyrašili. Vtedy treba pozorne pozrieť, pokiaľ sa nachádzajú lístočky a zrežeme tak, aby sme ich zopár zachovali. Môžeme zmladzovať aj postupne, a to každý rok časť kríka.

Druhý rez robíme po odkvitnutí, na jeseň. Tento rez je skôr estetický. Rastline zrežeme odkvitnuté výhonky, najlepšie do tvaru polgule. Týmto zabránime, aby sa nám rastlina v čase náporu snehu v zime zlomila. Ak rastliny zrežeme skoro na jar a druhý rez v čase odkvitania, levanduľa nám ešte stihne zakvitnúť druhý krát.

Levandule sa dobre darí v priepustnej, pieskovitej pôde na slnečnom stanovišti. Na vlahu v pôde je nenáročná, ale pokiaľ ju máme zasadnú v kvetináči, musíme ju pravidelne zalievať, najmä v lete rýchlo vädne.  V zime by sme ju mali s kvetináčom schovať, aby nám nevymrzla, resp. nevyschla.

Poslať komentár