Vertikutácia

Jednou zo základných činností pre zdravý rast a sviežu farbu trávnika je jeho vertikutácia. Ide o prerezávanie trávnika, ktoré nám pomôže zlepšiť jeho vitalitu. Starostlivosť o trávnik pomocou vertikutátora zahŕňa odstránenie trávnej plste (suchá tráva+mach) a prerezanie vrchnej vegetačnej vrstvy pôdneho profilu trávnika do hĺbky 2-3 mm.

Trávna plsť vzniká zospodu trávnika hromadením odumretej suchej trávy, machu a zvyškov pokosenej trávy, ktorú kosačka nevtiahla do zberného koša. Postupne sa vytvorí nepriepustná vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu vlahy, svetla a živín ku korienkam trávy. Neprevzdušnený trávnik sa tak stáva ideálnym domovom pre hubové ochorenia, čoho výsledkom sú holé miesta v trávniku a následná expanzia burín.

 

Kedy je vhodný čas na vertikutáciu?

Vertikutáciu pri intezívne využívaných trávnikoch vykonávame dvakrát ročne, ideálne obdobie je na jar (apríl - máj ) a na jeseň (september - október). S prácami začíname vždy až po prebudení trávnika, keď vidíme, že trávnik začína po zime rásť. Pri slabšom mraze a dlhotrvajúcom suchu prácu odložíme. Výnimku tvoria silne zanedbané trávniky a trávniky pre športové účely, kde sa vertikutácia vykonáva častejšie aj počas sezóny.

TIP:  S vertikutáciou začnite až keď bude priemerná denná teplota nad 8°C a pôda nesmie byť premočená.

 

Aký je postup?

Pred samotnou vertikutáciou trávnik pokosíme čo možno najnižšie (2 - 4cm). Hĺbka rezu pri pestovanom trávniku je spravidla 3 mm. Vždy nastavíme hĺbku rezu minimálne tak, aby sa nože pri zapnutom motore dotýkali zeme. Vertikutáciu vykonávame v dvoch smeroch kolmých na seba, aby sme zaručili maximálne možné odstránenie trávnej plsti. Hneď po prevzdušnení trávnik nevyzerá veľmi reprezentatívne, nemusíte sa však obávať. Trávnik sa veľmi rýchlo zotaví (zvyčajne do dvoch týždňov), kvalitnejšie zakorení a zhustne. Do rýh, ktoré nám vertikutáciou vznikli, nasypeme kremičitý piesok. Nakoniec trávnik dôkladne zavlažíme, holé miesta dosejeme vhodným osivom a celú plochu prihnojíme.

TIP: Radšej prerežte trávnik viackrát (s odstupom času) do menšej hĺbky (3mm) ako raz do väčšej hĺbky.

 

Čo môžem vertikutáciou získať?

Zaistíte si tak zdravý a silný trávnik pripravený na rekreáciu všetkých vašich spolubývajúcich počas sezóny alebo dobre pripravený trávnik na zimný odpočinok. Pravidelne prevzdušňovaný trávnik je životaschopnejší, má vyvážený prísun kyslíka ku koreňom, lepšie sa vstrebávajú živiny a voda. Prerezaním môžeme čiastočne zabrániť rastu vytrvalých burín.