Aby sa čučoriedkam darilo!

Čučoriedka kanadská/chocholíkatá – Vaccinium corymbosum

Čučoriedka chocholíkatá, častejšie nazývaná podľa miesta svojho pôvodu – čučoriedka kanadská, je opadavý ker s veľmi chutnými, jedlými plodmi s vysokou nutričnou hodnotou.

SADENIE

Kanadské čučoriedky majú špecifické požiadavky na pôdu. Pôda musí byť výborne priepustná – čučoriedka nemôže stáť vo vode (rovnako ako lesné čučoriedky, ktoré nikdy nerastú na podmáčaných stanovištiach) a silne kyslá. Vhodnú kyslosť pôdy môžete docieliť substrátom určeným pre čučoriedky. Ďalej stačí vyhĺbiť cca 40-50 cm hlboký záhon, ktorý vysypete rašelinou zmiešanou s dobrým nevápneným kompostom či hnojivom určeným pre kyslomilné vresoviskové rastliny a po výsadbe záhon zamulčujte kôrou. Pre dobrú úrodu kvalitných plodov odporúčame pestovať aspoň 2 či 3 rozdielne odrody pospolu – kvôli opeľovaniu.

REZ

Čučoriedky v zásade rez nevyžadujú. Stačí aby ste odstraňovali staré odrodené či poškodené drevo a slabé, choré, mechanicky či mrazom poškodené výhony. Najlepšie rodia na 2 až 3-ročných konároch. Presvetľovací a zmladzovací rez odporúčame až od 5.roku, najlepšie koncom zimy alebo začiatkom jari. Buď ker skracujeme, tak ako môžete vidieť na obrázku, alebo najstaršie výhony, na ktorých nie sú mladé výhonky, úplne vyrežeme.

ODRODY, ktoré u nás pravidelne nájdete: (skoré/stredne skoré /neskoré)

  • PATRIOT – Spoľahlivá odroda so stredne veľkými plodmi výbornej chuti. Tvorí nižší ker a znesie aj horšie pôdy než ostatné odrody čučoriedky.
  • SPARTAN – Odroda vysoko odolná mrazom. Bohato plodí veľké plody a rastie bujne a vzpriamene do výšky cca 2m.
  • DUKE – Ker, ktorý nie je príliš vysoký, no skôr rozložitejší. Plody sú chuťovo najlepšie po úplnom dozretí alebo po skladovaní v chlade.
  • GOLDTRAUBE 23 – Rastliny rastú stredne silno, vytvárajú nízke až stredne vysoké, pomerne rozložité kry. Plody sú určené hlavne na spracovanie.

Stránky: 1 2 3

X