Ako strihať levanduľu?

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) patrí medzi najobľúbenejšie rastliny pochádzajúce zo Stredomoria. Ceníme si ju najmä pre jej krásne voňavé kvety a dlhú dobu kvitnutia. Aby sme z nej mali radosť niekoľko rokov, je potrebné ju pravidelne strihať.

Levanduľa je poloker, ktorý pomerne rýchlo starne a vyhoľuje drevnaté konáre. Tomuto javu však môžeme zabrániť, a to pravidelný rezom. Najdôležitejším rezom je jarný, zmladzovací rez. Zvyčajne ho robíme v mesiacom marec – apríl, keď už vidíme, že rastlinka začína ožívať a vyháňa nové drobné lístočky. Rastlinu zrežeme približne na 1/3 z jej nezdrevnatenej časti (nejakých 7-10 cm nad zemou), vždy tak, aby sme pár lístočkov ponechali na kríku. Nemusíme sa báť, že rastline ublížime, práve naopak. Pravidelným rezom každý rok na jar dosiahneme zdravú a vitálnu rastlinu. Rastlina je pekne hustá, kompaktného tvaru a bohato kvitne.

Ako správne ostrihať levanduľu?

Ak sme rastlinu nestrihali niekoľko rokov, nemôžeme ju takto radikálne zrezať. Staré drevnaté konáre by nám už nevyrašili. Vtedy treba pozorne pozrieť, pokiaľ sa nachádzajú lístočky a zrežeme tak, aby sme ich zopár zachovali. Môžeme zmladzovať aj postupne, a to každý rok časť kríka.

Druhý rez robíme po odkvitnutí, na jeseň. Tento rez je skôr estetický. Rastline zrežeme odkvitnuté výhonky, najlepšie do tvaru polgule. Týmto zabránime, aby sa nám rastlina v čase náporu snehu v zime zlomila. Ak rastliny zrežeme skoro na jar a druhý rez v čase odkvitania, levanduľa nám ešte stihne zakvitnúť druhý krát.

Levandule sa dobre darí v priepustnej, pieskovitej pôde na slnečnom stanovišti. Na vlahu v pôde je nenáročná, ale pokiaľ ju máme zasadnú v kvetináči, musíme ju pravidelne zalievať, najmä v lete rýchlo vädne.  V zime by sme ju mali s kvetináčom schovať, aby nám nevymrzla, resp. nevyschla.

X