Gaura lindheimeri – nežná kráska

Gaura lindheimeri – nežná kráska

Gaura lindheimeri je trvalka pochádzajúca zo severnej Ameriky. Postupne sa udomácňuje aj u nás, a to oprávnene. Gaura začína kvitnúť v strede leta a usilovne kvitne až do prvých mrazov.

Gaura je trsovitá trvalka so vzdušným habitusom, kvitne jemnými ružovkastými alebo bielymi kvietkami na dlhých metlinatých stonkách. Štyri okvetné lístky pripomínajú motýlikov. Uplatní sa najmä v trvalkových, štrkových záhonoch, krásne veje vo vetre spolu s trávami. Výborne lákajú na kvuetky včely a motýle. U nás sa niekedy pestuje spolu s letničkami v nádobách. Kvety sú atraktívne pre včely a motýle. Gaure sa darí na slnečnom stanovišti v priepustnej mierne vlhkej pôde. Bohatosť kvitnutia môžete podporiť prihojovaním. Neznáša holomarazy, preto je na zimu radšej dobre zamulčujte, aby ste o ňu neprišli.

Gaura linheimeri

Gaura ‘Passionate Blush’ je o niečo nižšia odroda gaury 50-60 cm s jemne bordovým listom a ružovkastými kvetmi. Môže sa pestovať aj v nádobách, avšak treba ju chrániť pred holomrazmi.

Gaura ‘Passionate Blush’ je odroda vysoká 70-80cm a hodí sa najmä do uvoľnených trávnatých výsadieb. Lupienky kvetu sú biele s ružovo zafarbeným okrajom. Listy sú zelené, na jeseň sa sfarbujú do červena.

Gaura ʹWhirling Butterfliesʹ krásne biela gaura so vzdušným habitusom. Táto odroda môže dorásť do výšky 1m. Vyniká medzi štylizovanými trvalkovými výsadbami spolu s trávami.

Gaura ‘Flamingo Pink’ je nižšia odroda s výškou okolo 50-60cm. Má krásne načervenalé lista a sýto ružový kvet. Nakvitá postupne od začiatku leta.

Tieto odrody, aj klasickú Gauru linheimeri si môžete zakúpiť (do vypredania zásob) v našom záhradnom centre 🙂

X