Celoročná údržba trávnika

Predpokladom dlhodobo krásneho trávnika je jeho pravidelná údržba. Trávnik musíme pravidelne zavlažovať a kosiť. Niekoľkokrát za sezónu je dobré trávnik odburiňovať a prihnojovať, vykonať prerezanie (vertikutáciu) či prevzdušnenie (aerifikáciu). Naša firma vám ponúka všetky služby v údržbe trávnikov a zelene.

Kosenie

Patrí medzi najčastejšiu činnosť pri údržbe trávnika. Ako často musíme trávnik kosiť záleží od typu trávnika, aktuálneho počasia a ročného obdobia. Zákon určujúci interval medzi kosením znie: Pri jednom kosení by sa nemala odrezať viac ako tretina, maximálne dve pätiny výšky stebiel. V našich klimatických podmienkach nekosíme trávnik na menej ako 3-4 cm. V letných mesiacoch pridáme ďalšie 2 cm, zabránime tak rýchlemu odparovaniu vody z trávnika. Pri kosení používame len ostré nože, pretože vďaka nim sa steblá trávy useknú čisto a nie sú rozstrapkané. Tiež by sme mali trávnik kosiť iba vtedy, keď je suchý. Pri kosení nenechávame pokosenú trávu v trávniku, predídeme tým plstnateniu trávnika a chorobám. Pravidelné a časté kosenie zabezpečí dostatočnú hustotu porastu (kosením sa zabránime tráve rásť do výšky, a to prospieva jej rastu do šírky).

TIP: Kosenie trávnika odporúčame 1x za týždeň na výšku 4-6 cm, v čase najintenzívnejšieho rastu aj 2x za týždeň.

Hnojenie trávnika

Hnojenie trávnika je dôležité nielen pre rast trávnika, ale aj pre jeho zafarbenie, odolnosť, prezimovanie, vývin koreňov a schopnosť ubrániť sa burinám. Častým kosením a následným zberom pokosenej hmoty stále odoberáme z pôdy prvky rastlinnej výživy, ktoré je potrebné prostredníctvom hnojiva dopĺňať.

Štartovaciu dávku hnojiva treba trávniku dopriať vždy na jar. Vhodné je napríklad hnojiť pred dažďom, ak neprší, treba trávnik po hnojení poliať. Dôležité je tiež rovnomerné aplikovanie a neprehnať to s množstvom hnojiva, ktoré by mohlo trávnik spáliť.

Na rast trávnika vplýva najmä dusík, ktorý  je základnou zložkou pri výžive rastlín. Čím viac dusíka, tým rýchlejšie trávnik porastie a musíme ho častejšie kosiť. Je vhodné aplikovať dusík v rýchlo pôsobiacej i pomaly pôsobiacej forme. Pravidlom je, čím lacnejšie hnojivo, tým kratšia doba prístupnosti dusíka. Vždy záleží od typu hnojiva ako často počas vegetácie musíme trávnik prihnojovať.

V zásade hnojíme od marca do augusta klasickými hnojivami na trávnik, ktoré obsahujú NPK (dusík, fosfor a draslík). Na trhu sú dostupné aj dlhodobo pôsobiace viaczložkové hnojivá, ktoré sa postupne uvoľňujú a nám tak šetria čas (niektoré sa aplikujú iba 1x ročne). V septembri – novembri už dusíkom nehnojíme. Použijeme špeciálne jesenné hnojivo, ktoré obsahuje najmä draslík a fosfor. Tie urýchľujú vyzretie pletív, zvyšujú jeho odolnosť voči mrazu a  hubovitým chorobám.

TIP: Hnojíme radšej častejšie a v menších dávkach.

Odburinenie trávnika

Aj pri pravidelnej starostlivosti o trávnik sa môžu časom sa objaviť buriny. Ak je buriny málo, môžeme ju odstrániť vytrhnutím. Ak jej je viac, vykonávame chemické odburinenie. Je to najrýchlejší spôsob likvidácie burín z trávnika.  V záhradníctvach sú dostupné selektívne herbicídy na dvojklíčnolistové rastliny (ako napr. púpava, skorocel, pupenec, sedmokráska, ďateliny a pod.) Keďže sa jedná o systémové herbicídy, prenikajú aj do koreňov, takže rastlinu úplne zničia. Výsledok sa dostaví už za niekoľko dní. Odporúčame postreky vykonávať zhruba 2 dni po kosení na suchý trávnik. Minimálne 6 hodín po aplikácii nesmieme trávnik zalievať. Ak sa nám nepodarilo zbaviť sa všetkej buriny, postrek môžeme znova zopakovať zhruba po 3 týždňoch.

Vertikutácia

Jednou zo základných činností pre zdravý rast a sviežu farbu trávnika je jeho vertikutácia. Ide o prerezávanie trávnika, ktoré nám pomôže zlepšiť jeho vitalitu. Viac o nej sa dozviete v článku (link Vertikutácia)

Závlaha

Pravidelná závlaha je základom zdravého rastu trávnika, ktorého pestovanie bez zavlažovania v čase extrémne horúceho leta nie je ani možné. Nepísaným pravidlom je polievanie trávnika v skorých ranných hodinách. Vtedy je pôda a ovzdušie najviac ochladené, a tým minimalizujeme straty z odparovania. Vlaha musí byť natoľko dostatočná (nesmieme však pôdu premáčať), aby sa dostala až do koreňového systému a vedela uživiť trávnik aj počas horúcich dní. Avšak ani nadmerné polievanie nie je dobré. Trávnik si zvykne na blahobyt, nemusí si vytvárať hlbšiu koreňovú sústavu a tým sa stáva náchylnejším na choroby. Pri polievaní berieme do úvahy špecifiká danej záhrady a poveternostné podmienky, ktorým prispôsobíme množstvo a frekvenciu zalievania. Aby sme uštrili čas, ideálnym riešením je automatický závlahový systém. Ponúkame montáž závlahového systému značky Hunter, viac sa dočítate v článku (link Prečo odporúčame automatickú závlahu?)

X