Obsah článku
Máte malú záhradu? Neviete, čo vysadiť k plotu od suseda? Chcete si na balkóne odtrhnúť vlastné jablko? Ak ste aspoň raz odpovedali ÁNO, máme pre vás ideálne riešenie – stĺpovité ovocné stromy.
Výhody pestovania stĺpovitých ovocných stromov
- Mimoriadne atraktívne, elegantné a dekoratívne (najmä v čase kvitnutia)
- Vhodné aj do malých záhrad, na terasy, balkóny (v kvetináčoch)
- Schopné vytvoriť živý plot alebo oddeľujúcu stenu
- Chutné, veľké a šťavnaté plody porovnateľné s klasickými odrodami
- Vďaka nízkemu vzrastu (2 – 3 m) pohodlný prístup k úrode
- Kompaktné (len 0,5 – 1 m široké)
- Nenáročné na starostlivosť
Vysádzanie
Najvhodnejší čas na výsadbu mladých výpestkov do záhrady je skoro na jar (koniec februára, začiatok marca) alebo na jeseň (október, november). Sadenie stĺpovitých i klasických odrôd stromčekov je veľmi podobné. Presný postup krok za krokom nájdete v článku 5 jednoduchých krokov, ako správne vysadiť ovocný strom.
Tip! Ak vysádzate celkom mladé jednoročné výpestky, pri stĺpovitých odrodách je veľmi dôležité, aby ste v prvom roku po vysadení podporili rast ich koreňovej sústavy. Stačí, ak v čase kvitnutia odstrihnete alebo zrežete (nevylamujte!) všetky kvetné puky a dlhšie bočné výhonky skrátite na 3 púčiky od hlavného kmeňa. V tom roku síce prídete o úrodu, no stromček sa vám neskôr odvďačí silnými a zdravými koreňmi, ktoré sú pre jeho správny rast nesmierne dôležité.
Špecifický štíhly tvar stĺpu umožňuje vysadiť stromy už vo vzdialenosti 0,50 m od seba. Týmto spôsobom sa dá vytvoriť efektná živá stena, ktorá vám zabezpečí želané súkromie od susedov alebo elegantne prepojí okrasnú záhradu od úžitkovej. Pri širšej výsadbe by mal byť spon medzi jednotlivými radmi minimálne 1,5 metra.
Stĺpovité ovocné stromy môžu byť vďaka svojmu vyšľachtenému útlemu vzrastu pestované aj v kvetináčoch. Tie však musia mať dostatočný objem (na začiatok minimálne 20 – 30 litrov, po 2 – 3 rokoch sa presádzajú do väčšieho), stromčeky musia byť pravidelne zalievané a prihnojované.
Starostlivosť
Umiestnenie
Ovocné stromy stĺpovitého tvaru sa hodia do rovinatých či mierne pahorkovitých oblastí, obľubujú slnečné, nie veľmi veterné stanovištia. Ak si zvolíte pestovanie v kontajneri (kvetináči), pokojne ich umiestnite na balkón, terasu, verandu či ako spestrenie chodníka k vstupu do domu.
Opelivosť
Tieto stromy sú zväčša cudzoopelivé, tzn. že potrebujú ďalšiu odrodu, aby nasadili plody. Ak ešte nemáte v záhrade nijaké ovocné stromy (nemusia byť nevyhnutne stĺpovité), odporúčame zakúpiť minimálne 2 rozdielne odrody. Druhou možnosťou je kúpa samoopelivých stromčekov, ktoré tento proces zvládnu samy.
Rez
Geneticky vyšľachtené stromy stĺpovitého tvaru sú v súčasnosti iba jablone, ich rez je preto minimálny. Všetky ostatné ovocné druhy si taktiež dokážu udržať elegantný štíhly tvar, no je ich potrebné pravidelne strihať. Nie je to nič náročné, stačí dodržať niekoľko zásad:
- Zimný rez odporúčame koncom februára, kedy sa skracujú bočné výhony na 2 – 3 oká. Umožní sa tým lepšie prúdenie vzduchu, čím sa zníži šírenie chorôb a škodcov, presvetlí sa koruna a prebierka plodov v lete je už len minimálna.
- Hlavný rez stĺpovitých odrôd je v lete (júl/august). Potrebné je skrátiť všetky dlhé bočné výhony za 3. očkom.
- 1 hlavný stredový výhon, tzv. terminál, ponechávame bez skrátenia od zeme až po vrch. Ak sa na vrchole vytvorí zhluk mladých výhonkov, všetky odstránime a ponecháme len 1.
- Vrchol terminálu zvykne zaschnúť – treba ho celý zrezať a nechať rásť jeden z bočných výhonov (podľa možnosti listový, nie kvetový).
- Ak sú plodonosné výhonky prehustené príliš blízko seba, zrežeme ich na vzdialenosť cca 10 cm od seba, čím presvetlíme a uvoľníme korunu.
- Každý výhon, ktorý rastie dovnútra stromu alebo je zoschnutý či poškodený, odstrihneme.
- Po celý čas sa usilujeme udržiavať stĺpovitý tvar stromu.
Prebierka plodov
Ak chcete mať každý rok dostatok úrody, je vhodné urobiť začiatkom leta prebierku. Ide o odstránenie časti plodov (najmä tých drobnejších, nevyvinutých, príp. poškodených), ktoré rastlinu zbytočne vysilujú. Pokiaľ je to možné, na každom výhone necháme len 1 plod.
Polievanie
Mladé stromy vyžadujú dostatočnú zálievku najmä po zasadení (cca prvé tri týždne), aby sa dobre prijali. Po tomto čase už pravidelné polievanie nie je nevyhnutné, no tak ako všetky rastliny, aj ovocné stromy príjmu vodu veľmi vďačne, najmä v letnom období.
Odrody
Všetky odrody stĺpovitých i klasických ovocných drevín, ktoré máme aktuálne skladom, si môžete prezrieť v Zozname ovocných stromov na našom webe a zakúpiť (do vypredania zásob) v našom záhradnom centre.
Dôležité novinky a aktuality z nášho záhradníctva nájdete na webovej stránke Záhradné centrum GAURA Trenčín v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:
GAURA záhradné centrum | Facebook
Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.