Rakytník rešetliakovitý__Superrastlina_Záhradné centrum GAURA_Trenčín (6)

Rakytník rešetliakovitý – SUPERRASTLINA č. 1

17 mar, 2022

Dôležité rady záhradkárom ako rakytník pestovať, strihať či najrýchlejšie pozbierať úrodu. Aké sú jeho pozitívne účinky na zdravie a rôzne druhy odrôd, ktoré si môžete vysadiť vo svojej záhrade, vám predstavíme v nasledujúcom článku.

Obsah článku

Určite sa už každý z vás s ním stretol. Či už v čerstvej, bobuľovej forme alebo ako vitamínový elixír v podobe oleja, kvapiek, štiav, likérov, sirupov a čajov. Čo tak mať tento zlatý zázrak priamo vo vlastnej záhrade?  V nasledujúcom článku vám poradíme, ako na to.

 

Charakteristika

Rakytník je rastlina typická pre suchšie oblasti, obľubuje ľahké, piesočnaté pôdy, no ľahko sa prispôsobí aj tým hlinitým. Je pomerne dlhoveký, svetlomilný, v nevyužitom rohu záhrady alebo na svahu s dobrým odtokom vody sa mu bude určite dariť. Mnohí pestovatelia ním dokonca spevňujú problematické miesta v svahovitom teréne, keďže rakytník má bohatý koreňový systém.

Rakytnik resetliakovity Zahradne centrum GAURA Trencin 5 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

 

Pestovanie

Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá sa po správnej výsadbe relatívne dobre aklimatizuje a je takmer bezúdržbová. Pri vhodných podmienkach vie dorásť až do výšky 6 – 10 metrov, no priebežným zastrihávaním sa dá udržať pekne „pri zemi“.

Rez vykonávajte vždy až po obratí plodov, pozor ale, aby nebol príliš radikálny, k čomu vás môže nabádať jeho pomerne bujný rast. Najlepšie urobíte, ak zrežete konáriky nie staršie ako 3 roky, to sú aj tie, na ktorých zarodili plody, prípadne celkom mladé nezarodené výhonky ťahajúce sa do výšky, a to o jednu tretinu. Určite nezasahujte do staršieho materského dreva, mohli by ste ním zničiť budúcu úrodu.

Rakytnik resetliakovity Zahradne centrum GAURA Trencin 4 1 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Rastliny je potrebné vysádzať v pároch – samičiu aj samčiu. K jednému samcovi je možné vysadiť pokojne aj 7-8 samíc. Nezľaknite sa však, ak na nich počas prvých rokoch neuvidíte plody. Rakytník zarodí spravidla až po 3. roku. Ak je priestor vo vašej záhrade limitovaný, v súčasnosti je k dispozícii už aj samoopelivý kultivar.

Dozreté šťavnaté plody zbierajte koncom leta alebo začiatkom jesene v závislosti od odrody. Ak ich zber budete odkladať, začnú mäknúť a strácať svoje výživné látky. Najrýchlejší spôsob, ako malé bobuľky rakytníka pohodlne a šetrne obrať je zrezať celú vetvičku aj s listami, vložiť do mrazničky na dve – tri hodiny a po vybratí jemne oklepať na papier alebo textíliu. Plody sa od listov a vetvičiek krásne oddelia a budú pripravené na ďalšie spracovanie.

Rakytnik resetliakovity Zahradne centrum GAURA Trencin 9 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Zdravotné benefity

Jedna bobuľka rakytníka je ako ten najkvalitnejší multivitamín z lekárne. Vitamíny A, B, C, E, K, F, mnohé flavonoidy, ale aj minerálne látky ako železo či mangán zabezpečia vašej imunite hotový wellness. Obsahom karoténov sa vyrovná mrkve, pomaranč schová do vrecka 12 krát. Spomedzi obrovského množstva pozitívnych účinkov na ľudský organizmus vyberáme tie najvýznamnejšie:

  • znižuje hladinu cholesterolu,
  • zlepšuje kvalitu pokožky,
  • je veľmi účinný v boji so žalúdočnými vredmi,
  • tlmí bolesti kĺbov,
  • pozitívne pôsobí na tráviace ústrojenstvo,
  • pomáha predchádzať krvným zrazeninám,
  • lieči ekzémy a iné kožné problémy,
  • výborný pomocník ženám pri gynekologických ťažkostiach,
  • zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Rakytnik resetliakovity Zahradne centrum GAURA Trencin 8 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

 

Odrody

Tak ako pri ostatných druhoch ovocia, aj rakytník má niekoľko rôznych odrôd odlišujúcich sa jednak veľkosťou a chuťou plodov, ale i rozmermi dospelého kra. Vo všeobecnosti veľmi neodporúčame výsadbu rastlín z odrezkov z „druhej ruky“, keďže vás po čase môže prekvapiť ich bujný, nekontrolovateľný rast, prípadne škodcovia či choroby ľahko rozšíriteľné do zvyšnej časti záhrady. Kvalitné a overené kultivary vás neprekvapia zradným rastom, ale zaručia zdravú a bohatú úrodu.

Rakytnik resetliakovity Zahradne centrum GAURA Trencin 11 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

V našej ponuke si môžete vybrať z nasledovných odrôd vypestovaných výlučne na slovenských alebo českých poliach:

AromatOdroda typická svojou vysokou úrodnosťou v podobe aromatických červených plodov dozrievajúcich už začiatkom augusta. Ker je stredného vzrastu.

KrasavicaIde o takisto veľmi výnosnú odrodu kríkovitého vzrastu dorastajúcu do 2-metrovej výšky. Plody sú mierne červenkasté, sladkokyslé, stredne veľké. Voči nízkym teplotám je veľmi odolná.

SlniečkoOdroda je známa aj ako veľkoplodá, keďže jej plody sú naozaj nadpriemerné, svetlooranžové a jemne sladkastej chuti. Je takmer beztŕňová, odolná voči mrazom, ale aj voči škodcom či chorobám.

Rakytník rešetliakový (opeľovač) / POLLMIXNevyhnutná rastlina pri dvojrodovej výsadbe, t. j. samčej a samičej. Opeľovač je vždy samec, je nerodivý a jeho úlohou je pomocou vetra opeliť okolité samičie rastliny.

Friesdorfer OrangeVynikajúca samoopelivá odroda s veľkými oranžovo-červenými sviežimi plodmi.

Aktuálnu ponuku rastlín nájdete na našej webovej stránke Záhradné centrum GAURA Trenčín v časti Domov – Novinky alebo na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook

ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.