Ako pestovať BRUSNICE a KĽUKVU v záhradke aj v kvetináčoch_Záhradné centrum GAURA_Trenčín (1)

Ako pestovať BRUSNICE a KĽUKVU v záhradke aj v kvetináčoch

27 apr, 2022

Jednoduchý a zrozumiteľný návod, ako sa starať o BRUSNICE a KĽUKVU, aby sa im darilo a mali každý rok bohatú úrodu. Všetko o ich výsadbe a pestovaní v záhrade i v kvetináčoch, zdravotné účinky a využitie v kuchyni.

Obsah článku

Vedeli ste, že kľukva je vlastne ťahavý druh brusnice s veľkými plodmi? Okrem nej poznáme ešte brusnicu s prívlastkom obyčajná, no určite s neobyčajnými vlastnosťami. Ak ste sa rozhodli pre pestovanie niektorej z týchto výnimočných, o čosi menej tradičných bobuľovín, čítajte ďalej! V článku vám prinášame PREHĽADNÝ PESTOVATEĽSKÝ MANUÁL, v ktorom vám zrozumiteľne zhrnieme to najpodstatnejšie, čo by ste mali o brusniciach a kľukve vedieť pre dosiahnutie bohatej a kvalitnej úrody vo vlastnej záhrade.

Ako pestovat BRUSNICE a KLUKVU v zahradke aj v kvetinacoch Zahradne centrum GAURA Trencin 10 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

BRUSNICA vs. KĽUKVA

Brusnice vo všeobecnosti (a teda aj kľukvy) patria medzi stálozelené, neopadavé a veľmi odolné kríky podobné čučoriedkam. V prírode sú na našom území zastúpené najmä vo vyšších horských oblastiach, no pri dodržaní jednoduchých pravidiel sa im bude dariť aj vo vašej záhradke.

V nasledujúcej tabuľke uvádzame základné rozdiely medzi brusnicou a kľukvou:

Ako pestovat BRUSNICE a KLUKVU v zahradke aj v kvetinacoch Zahradne centrum GAURA Trencin 14 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Záhrada alebo kvetináč?

Koncom jari a počas leta kvitnú brusnice jemnými ružovkastými alebo krémovobielymi kvietkami pripomínajúcimi zvončeky. Z toho dôvodu sa vynikajúco hodia do záhrad nielen ako pôdopokryvné rastliny slúžiace na vytvorenie súvislého porastu či živého plotu, no pokojne môžu byť vysadené i do záhonu alebo ako dekoratívny podrast k rastlinám s podobnými nárokmi na pôdu. Na jeseň sa k žiarivým červeným plodom pridajú aj listy s výraznými odtieňmi žltej, červenej, bordovej a fialovej. Rastliny preto veľmi pekne vyniknú i v závesných alebo klasických kvetináčoch na terase, povedľa domu či chodníka.

Ako pestovat BRUSNICE a KLUKVU v zahradke aj v kvetinacoch Zahradne centrum GAURA Trencin 13 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Výsadba, požiadavky na pôdu

Brusnice i kľukva patria medzi kyslomilné rastliny. Znamená to, že ak ich zasadíte do obyčajnej zeminy v záhrade, nebudú prosperovať. Čo robiť, aby sa vašim brusniciam darilo a mali každoročne bohatú úrodu?

Dodržte týchto jednoduchých 5 zásad:

1) Kríčky vysádzajte začiatkom jari, po poslednom veľkom mraze. V teplejších oblastiach s miernejšími zimami je výsadba možná aj počas jesene.

2) Použite špeciálny substrát pre kyslomilné rastliny – ideálne pH pôdy pre brusnice a kľukvu by malo byť maximálne do 5,5. Vhodne kyslú pôdu si môžete pripraviť aj doma – zmiešaním hrubozrnného piesku a rašeliny. Ak vysádzate do kvetináča, určite zabezpečte spodnú drenážnu vrstvu pre správny odtok vody – brusnice neznášajú premokrenie. Môžete použiť aj obyčajný štrk či piesok.

3) Na živiny nie sú veľmi náročné, starosti s hnojením vám preto robiť nebudú. Ak ale chcete podporiť ich rýchly rast, prihnojte ich organickým hnojivom (bez vápna!).

4) Ak je to možné, rastliny vysaďte na slnečné miesto, najlepšie spolu s inými odrodami. Rastliny sú samoopelivé, no pre kvalitnejšiu a väčšiu úrodu je opelenie peľom iných odrôd mimoriadne žiaduce.

5) Brusnice nepotrebujú veľa vody, stačí mierna zálievka, najlepšie dažďovou odstatou vodou. Ak navyše okolie vysadenej rastliny obsypete drvenou kôrou či štiepkou, pôda lepšie udrží vlahu aj počas suchých letných dní.

 

Ako pestovat BRUSNICE a KLUKVU v zahradke aj v kvetinacoch Zahradne centrum GAURA Trencin 12 - Gaura Zahradné centrum Trečín

TIP!
Ak budete v priebehu sezóny v okolí kríkov pravidelne odstraňovať burinu, budú mať viac svetla i vzduchu, čo sa odzrkadlí na ich úrode. Tá sa objavuje zvyčajne už po druhom – treťom roku od výsadby v závislosti od odrody a možností opelenia.

Pozor však na okopávanie, ktoré sa veľmi neodporúča z dôvodu plytkého koreňového systému rastliny – mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu.

 

Dozrievanie a zber plodov

Krík je relatívne nízky, plazivý, v závislosti od odrody dorastá do výšky 20 – 40 cm. Podobne je to i s plodmi, ktoré môžu dorásť do veľkosti 0,5 – 1,5 cm. Ich chuť je svieža, horko-kyslá, ak však so zberom počkáte do prvých mrazov, budú mierne nasladlé. Plody v závislosti od odrody dozrievajú raz ročne alebo postupne v 2 etapách: prvýkrát už začiatkom leta, kedy je úroda o čosi slabšia. Po druhýkrát brusnica rodí koncom leta až do neskorej jesene – vtedy sú plody pevné, veľké, husto nasadené a keďže neopadávajú, ich zber môžete prispôsobiť svojim aktuálnym potrebám.

Ako pestovat BRUSNICE a KLUKVU v zahradke aj v kvetinacoch Zahradne centrum GAURA Trencin 2 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Rez

Rez brusnice v zásade nevyžadujú. Ak sa však stane, že niektorá časť rastliny vyschne alebo je poškodená, jednoducho ju odstráňte.

Každá rastlina brusnice je tvorená poliehavými i vzpriamenými výhonkami. Kvety a následne plody sa tvoria vždy na tých vzpriamených. Ak by sa v priebehu 1 – 2 rokov po vysadení rastlina v záhone príliš rozrástla, stačí znížiť prísun hnojiva, prípadne skrátiť plazivé výhony, čím prestane rásť do šírky a svoju silu bude tlačiť do spomínaných vzpriamených, t. j. úrodných výhonov.

Na jar, keď sa rastliny opätovne začnú prebúdzať, je veľmi prospešné listovú časť kríkov zľahka prečesať. Po zime je tiež dobré staršie poliehavé konáre trochu ponadvihovať, prevzdušniť a ak sú príliš dlhé, skrátiť. Týmto spôsobom odstránite staré, vysušené či poškodené časti rasliny a podporíte rast mladých rodiacich výhonov.

TIP!
Rastliny sú odolné nielen voči väčšine škodcov, ale aj voči mrazu. Nič však nepokazíte, ak ich na zimu prikryjete ihličnatými vetvičkami alebo opadaným lístím. Brusnice v kvetináči umiestnite do záhradného domčeka či pivnice. Ochránite ich tak pred prípadným vysušením a silným mrazom.

 

Ako pestovat BRUSNICE a KLUKVU v zahradke aj v kvetinacoch Zahradne centrum GAURA Trencin 8 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Liečivé účinky a využitie v kuchyni

Čerstvé, sušené, v omáčke či ovocnej šťave – v akejkoľvek podobe brusnice poskytujú mnoho zdravotných benefitov. Sú osvedčeným prírodným liekom pri zápale močových ciest i mechúra. Majú protizápalové, dezinfekčné aj močopudné účinky. Sú významným pomocníkom pri hnačkách, ako aj pri liečbe cukrovky.

Brusnice i kľukva sú považované za jedny z najzdravších zdrojov vitamínu C. Obsahujú množstvo antioxidantov, minerálnych látok, organických kyselín. Tie vyživujú pokožku, znižujú riziko rakoviny a srdcových chorôb. Vďaka nízkej hladine cholesterolu sú vhodné aj pri redukčných diétach, no v tomto prípade by sa mali konzumovať čerstvé, najlepšie z vlastnej záhradky. Sušené verzie ponúkané v obchodných reťazcoch obsahujú veľké množstvo nežiaduceho cukru.

 

Ako pestovat BRUSNICE a KLUKVU v zahradke aj v kvetinacoch Zahradne centrum GAURA Trencin 7 - Gaura Zahradné centrum Trečín

gastronómii je vychýrená najmä delikátna brusnicová omáčka hodiaca sa k jedlám z diviny, hydiny i k syrom. Brusnice sú tiež veľmi obľúbené vo forme džemov, džúsov, kompótov, sirupov, vína, ale aj ako zdravá pochúťka do koláčov, jogurtov či cereálií. V chladničke vydržia mesiac, v mrazenej forme oveľa dlhšie.

Z rastliny sa dajú spracovať aj listy – svieže i sušené sa využívajú na prípravu obkladov a liečivých čajov.

 

Odrody

V našom záhradníctve máme pre vás aktuálne v ponuke tieto odrody:

  • Brusnica veľkoplodá – KĽUKVA (Vaccinium macrocarpon)

Big Pearl poliehavý plazivý krík dosahujúci v dospelosti výšku iba 20 cm, rastie do šírky (aj 1 m), mrazuvzdorná, bohato rodiaca odroda, chutné plody veľké 1 – 1,5 cm

  • Brusnica pravá/obyčajná (Vaccinium vitis-idaea)

Red Pearl – nenáročná stredne neskorá odroda s nádhernými červenými plodmi, nízko rastúca (25 – 30 cm), bez potreby rezu, mrazuvzdorná, odolná, dekoratívna, rodiaca dvakrát za sezónu

Fireballs – brusnica so vzrastom do 40 cm, chutnými ohnivočervenými plodmi, vďaka svojim listom sa využíva aj ako okrasný pôdopokryvný ker, je mrazuvzdorná

Miss Cherry – kompaktná, nižšia (do 30 cm) brusnica s drobnými, husto rastúcimi plodmi, stálozelenými listami s vysokou odolnosťou voči chorobám, výborne sa hodí na pestovanie na balkón, terasu, ale i voľne do záhrady

Okrem spomínaných odrôd nájdete v našom záhradníctve aj všetko potrebné pre výsadbu a starostlivosť o BRUSNICE vrátane odborného poradenstva. Neváhajte a navštívte naše Záhradné centrum GAURA pri Trenčíne!

Aktuálnu ponuku rastlín nájdete na našej webovej stránke www.gaura.sk v časti Domov – Novinky alebo na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook

ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.