7 cenných rád, aby sa letničkám darilo_Záhradné centrum GAURA_Trenčín (10)

7 cenných rád, aby sa letničkám darilo

9 máj, 2022

Ak dodržíte nasledujúcich 7 rád, vaše letničky budú krásne a zdravé počas celej sezóny. V článku nájdete postup, ako sa starať o letničky spolu s krátkou charakteristikou tých najkrajších a najobľúbenejších letničiek vysádzaných do kvetináčov, záhrad i na balkóny. Každá letnička je systematicky zaradená do jednej z 5 kategórií.

Sezónne rastliny vysádzané na jar a pestované výlučne počas letných mesiacov nie sú náročné na špeciálnu starostlivosť. Stačí, ak dodržíte zopár dôležitých zásad a vaše letničky budú nádherné a zdravé počas celého leta až do neskorej jesene.

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 15 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

7 rád, aby sa letničkám darilo

Ak dodržíte týchto jednoduchých 7 rád, vaše letničky budú krásne a zdravé počas celej sezóny.

1. Kvalitný substrát

Už pri samotnej výsadbe rozhodujete o tom, ako budú vaše kvety prosperovať. Odporúčame zvoliť kvalitný substrát určený špeciálne pre druh rastliny, ktorý ste si vybrali. Obsahuje totiž presne tie živiny, ktoré vaša rastlina potrebuje najviac.

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 8 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

2. Odvodňovacie otvory

Jedným z najdôležitejších krokov pri výsadbe akejkoľvek rastliny je vytvoriť na dne kvetináčov odvodňovacie otvory. Žiadna rastlina totiž nemá rada premokrenie. Ak týmto spôsobom zabezpečíte odtok prebytočnej vody, koreňová sústava bude vzdušná a menej náchylná na premočenie a následné odhnívanie koreňov či tvorbu plesní. 

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 17 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

3. Primeraná a pravidelná zálievka

Hlavným pravidlom je polievať, ale neprelievať. Premočená rastlina sa zvyčajne ohlási žltnutím listov. Substrát udržujte mierne vlhký, medzi zálievkami môže jemne preschnúť. V horúcich mesiacoch je najvhodnejšie polievať skoro ráno a ak treba, aj neskoro večer. Permanentnú vlhkosť môžete zabezpečiť drenážnou vrstvou v spodnej časti kvetináča, kam umiestnite štrk, drobné kamienky či keramzit. Vynikajúcou voľbou sú tiež samozavlažovacie kvetináče. 

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 19 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

4. Hnojenie

Ak chcete docieliť husté a bohaté kvetenstvo, potrebné je aj pravidelné hnojenie. To sa odporúča približne raz za 14 dní v závislosti od druhu rastliny. Nikdy však nehnojte suchú zem, pre plnohodnotné vstrebávanie živín musí byť substrát aspoň mierne vlhký.

5. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov

Zo záhonov i kvetináčov je pre väčšinu letničiek „zaštipovanie“, t.j. odstraňovanie odkvitnutých častí veľmi žiaduce. Podporí sa tým násada nových kvetných pukov a rastlina pekne zhustne. Poškodené či choré časti rastliny odstránime tiež, rovnako ako burinu (v záhone).

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 5 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

6. Ochrana rastlín

Letničky nepotrebujú špeciálnu ochranu. Ak sa objavia vošky či iné škodce, rastliny ošetríme vhodným prípravkom. Na balkóny ich umiestňujeme až po posledných mrazoch, tie by ich zaiste poškodili.

7. Láska 🙂

Každá rastlina je živá, preto sa k nej treba správať citlivo. Ak sa jej občas prihovoríte alebo ju pohladíte, uvidíte, že aj ona sa vám odvďačí svojou krásou a vaším spokojným úsmevom.

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 21 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Najkrajšie letničky našich záhrad a balkónov

V nasledujúcej časti vám ponúkame prehľadný zoznam tých najkrajších a najobľúbenejších letničiek vysádzaných do záhonov i kvetináčov, do záhrad i na balkóny. Letničky sú systematicky rozdelené do 5 kategórií

  1. letničky na slnko/polotieň,
  2. letničky okrasné listom,
  3. letničky na priame celodenné slnko,
  4. letničky do tieňa,
  5. letničky do záhonu.

Ani jedna letnička však nepatrí výhradne do 1 skupiny, no z hľadiska najvýraznejšej typickej črty sme ich priradili do príslušnej kategórie. (Napríklad okrasná žihľava (coleus) je letnička vhodná do tieňa, no zároveň patrí aj do kategórie letničky okrasné listom a letničky do záhonu.)

 

Letničky na slnko/polotieň

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 6 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

  1. Muškát (Pelargonia) – jedna z najobľúbenejších a najtradičnejších letničiek vôbec. Ťahavé, vzpriamené či poloťahavé; do záhonov, kvetináčov, aj ako solitéry; obrovské množstvo druhov a farieb. Jednoduché nároky však majú podobné – dostatok slnka, vlahy a hnojiva. 
  2. Petúnia (Petunia) – veľmi obľúbená letnička mnohorakých farieb. Je relatívne kompaktná, rastie vzpriamene a dosahuje výšku okolo 30 cm. Má rada slnečné miesta, pravidelnú zálievku spolu s hnojivom. Kvety po odkvitnutí odporúčame odstrániť, podporí sa tým rast nových.
    Surfínia
     (Surfinia) – v porovnaní s petúniou je surfínia ťahavá letnička vytvárajúca aj polmetrové previsy. Je ideálna do hrantíkov či závesných kvetináčov. Obľubuje slnko, teplo, nemá však rada silný vietor a priamy dážď.
  3. Million Bells (Calibrachoa) – balkónová letnička charakteristická bohatým kvetenstvom a pestrofarebnosťou. Kvetmi sa podobá petúniám, Million Bells sú však o čosi drobnejšie, ale zato odolnejšie. Vytvárajú dlhé previsy, vyniknú najmä v závesných nádobách. V letných mesiacoch vyžadujú pravidelnú zálievku a hnojenie.
  4. Dvojzub (Bidens) – vzdušná, bohato kvitnúca letnička vytvárajúca efektné previsy. Sadí sa k okrajom nádob spolu s inými letničkami, najčastejšie s muškátmi. Kvitnutie žiarivožltých kvetov podporíte pravidelným odstraňovaním odkvitnutých častí. Potrebuje svetlo, pravidelnú zálievku a prihnojovanie.
  5. Osteospermum (Osteospermum) – vzpriamená letnička známa aj ako africká sedmokráska. V noci a v nepriaznivom počasí sa kvety, podobne ako gazániám, zatvárajú. Obľubuje slnečné stanovište a priepustné mierne vlhké pôdy bohaté na živiny, odporúčame preto jej pravidelné hnojenie.
    .7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 9 - Gaura Zahradné centrum Trečín.
  6. Sandevila/Mandevila/Dipladénia (Mandevilla) – ťahavá bohato kvitnúca rastlinka. Pevné tmavozelené listy majú vysoký lesk, kontrastne s pestrými kvetmi pôsobia veľmi elegantne. Pri dostatočnej zálievke (vhodné je i rosenie) a hnojení sa dokáže šplhať vysoko do výšky, no potrebuje oporu.
  7. Chryzantémovka (Argyranthemum) – obľúbená vyššia rastlina vysádzaná do záhonov alebo väčších nádob ako kríčkovitý solitér. Miluje slnko, pri dostatočnej zálievke a hnojení bude veľmi dlho kvitnúť jemnými kvetmi pripomínajúcimi margaréty.
  8. Sanvitália (Sanvitalia) – neopadavá kvitnúca letnička vhodná do záhonu i kvetináča. Dokáže vytvoriť súvislý porast odolný voči burine, v závesnom kvetináči zas hustý kompaktný previs. Drobné kvety sa svojím tvarom podobajú malým slniečkam. Obľubuje slnečné stanovište.
  9. Lobelka (Lobelia) – ťahavá letnička s drobnými sýtofarebnými kvetmi. Najvhodnejšie umiestnenie pre ňu je južná alebo juhovýchodná strana. Pôdu treba neustále zavlažovať, počas horúcich dní by nemala úplne vyschnúť, no pozor aj na trvalé premokrenie.
  10. Krátkochĺpok (Brachyscome) – svieža kríčkovitá pestrofarebná letnička vhodná do kvetinových záhonov. Vďaka svojim dekoratívnym lupienkovitým kvetom býva často vysádzaná aj do kvetináčov na balkóny či terasy. Má rada slnečné stanovište a ľahkú, priepustnú pôdu.
    .
    7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 11 - Gaura Zahradné centrum Trečín.
  11. Lobulária (Lobularia) – nenáročná bohato kvitnúca letnička dobre znášajúca sucho, slnko i polotieň. Kvitne pomerne dlho, vytvára husté koberce na okrajoch záhonov alebo previsy v kvetináčoch. Drobné kvietky priťahujúce hmyz majú zvyčajne bielu, ružovú alebo fialovú farbu, dobre sa kombinujú s inými letničkami.
  12. Vejárovka (Scaevola) – odolná previslá rastlina vhodná aj pre začínajúcich záhradkárov. Vďaka dužinatým listom dokáže zniesť aj krátkodobé suchá, no odporúča sa pravidelná zálievka bez trvalého premokrenia. Rastlina kvitne dlho a je samočistiaca, tzn. nie je potrebné manuálne odstraňovanie jej odkvitnutých častí. Názov dostala podľa drobných kvietkov usporiadaných do tvaru vejára.
  13. Železník (Verbena) – ťahavá letnička kvitnúca pestrým farebným súkvetím až do prvých mrazov. V záhone vytvára bohato kvitnúce, husté koberce a nevadí jej ani priame slnko. Pokiaľ si ju však zasadíte do kvetináča, dariť sa jej bude viac v polotieni. Potrebuje pravidelnú zálievku i hnojenie.
  14. Nemézia (Nemesia) – atraktívna previslá letnička. Má rada permanentne vlhkú pôdu a stanovište chránené pred vetrom. Odporúča sa pestovať v závesných kvetináčoch či samostatných nádobách, kde vynikne vďaka svojim krásnym trojfarebným kvetom.
  15. Pentas (Pentas) – vzpriamená rastlina obľubujúca svetlé teplé miesta, avšak nie priame slnko. Jej substrát je dobré nechať medzi zálievkami mierne preschnúť. Veľkými košatými súkvetiami kvitne bohato celé leto až do mrazov.
    .
    7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 1 - Gaura Zahradné centrum Trečín.
  16. Ľuľok jazmínokvetý (Solanum jasminoides) – popínavá letnička odolná voči nepriaznivému počasiu. Rastie v previsoch alebo sa ťahá do výšky, potrebné je preto zabezpečiť oporu. Okrem jemných kvetov zdobia na jeseň rastlinu aj purpurové bobule. Dôležitá je pre ňu dostatočná zálievka.

 

Letničky okrasné listom

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 18 - Gaura Zahradné centrum Trečín.

  1. Plektrant (Plectranthus) – ťahavá nenáročná a rýchlorastúca rastlina s bielo-zelenými drobnými listami. Rastie pomerne bujne, vyhovuje jej slnko i polotieň, stredná zálievka. Výborne sa kombinuje s muškátmi a svojou jemnou vôňou dokonca odpudzuje nepríjemný hmyz.
  2. Povojník (Ipomea) – rastlinka so špicato vykrojenými mohutnejšími listami výraznej zelenej alebo tmavofialovej farby. Obľubuje slnečné miesta, výdatnú zálievku a občasné prihnojenie. Výborne sa hodí ako kombinácia s kvitnúcimi letničkami, no elegantne pôsobí aj samostatne v kvetináčoch, z ktorých vytvára kompaktné previsy.
  3. Slamiha (Helichrysum) – popínavá rastlina s drobnými okrúhlymi listami striebristej farby. Perfektne sa hodí k muškátom, ako aj iným druhom balkónových letničiek. Dobre sa jej darí na slnku i v polotieni, s miernou pravidelnou zálievkou a občasným skrátením dlhých výhonov dokáže obdivuhodne zhustnúť.
  4. Čerkáč (Lysimachia) – ťahavá rastlinka s veľmi dekoratívnymi zlatozelenými drobnými listami v tvare peniažtekov. Má rada polotieň a častú zálievku. Výborne sa hodí k iným kvitnúcim letničkám do kvetináčov, kde vytvára unikátne previsy, no môže sa vysadiť aj ako pôdopokryvná rastlina vytvárajúca hustý koberec.
  5. Zádušník (Glechoma) – rýchlorastúca nenáročná trvalka s liečivými účinkami. Má príjemnú vôňu a drobnejšie zelené lístky so zaujímavým vlnkovitým okrajom. Obľubuje slnečné stanovištia a strednú zálievku. Poliehavé stonky dokážu vytvoriť dlhé previsy v kvetináčoch, ako aj súvislý koberec v záhone.
  6. Dichondra (Dichondra) – známa aj ako strieborný vodopád najmä vďaka svojim previsom, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku až 1 m. Ozdobné sivostrieborné lístky dokážu v záhone vytvoriť hustý koberec. Priame slnko jej nerobí problém, no pekne porastie aj v polotieni. Pôdu musí mať dobre priepustnú, zálievku strednú.
    .
    7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 7 - Gaura Zahradné centrum Trečín.
    .

    .7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 2 - Gaura Zahradné centrum Trečín.
  7. Pilea (Pilea) – kríčková rastlina dorastajúca do výšky cca 20 cm. Vhodná je najmä do záhonov alebo ako dominantný solitér. V kvetináči po čase vytvorí jemný previs, takže sa dá kombinovať aj s inými letničkami. Má rada slnko, no bude sa jej dariť aj v polotieni. Pravidelná zálievka je pre ňu dôležitá.

 

Letničky na celodenné priame slnko (úpek)

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 12 - Gaura Zahradné centrum Trečín.

  1. Poludňovkovec (Dorotheanthus) – nízka letnička nenáročná na starostlivosť vhodná do skaliek aj na tie najhorúcejšie balkóny. Jej listy majú voskovitý povlak, ktorý ju chráni pred nadmerným vyparovaním vody. Má rada suchšiu pôdu, hnojenie nepotrebuje. Pestrofarebné kvety sa otvárajú za slnečného počasia.
  2. Begónia vždykvitnúca (Begonia semperflorens) – obľúbená rastlina s drobnými pestrými kvietkami a lesklými okrúhlymi listami sýtozelenej alebo červenohnedej farby. Zálievka by mala byť častá, no neznáša premokrenie, prihnojiť stačí raz za 3 týždne. Je vhodná do záhonu i kvetináčov.
  3. Gazánia (Gazania) – nádherná letnička so žiarivými kvetmi v tvare slnečnice. Počas daždivých dní a na večer sa kvety zatvárajú. Veľmi dobre znáša horúčavy, treba ju ale pravidelne zalievať. Gazánia má ťahavé aj stojaté kultivary, hodí sa preto na balkón i do záhonu.
  4. Lantana (Lantana) – rastlina s príjemnou sladkou vôňou a rôznofarebnými kvetmi. Ak jej doprajete dostatočnú zálievku, odmení sa bohatým a dlhým kvitnutím (od apríla do októbra) . Svojím kríčkovitým vzrastom sa hodí najmä do záhonov, avšak bude sa jej dariť aj na balkóne vo väčšom kvetináči. 
  5. Poludňovka/Kosmatec (Mesembryanthemum) – farebná letnička nízkeho vzrastu, do 20 cm. Je vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov, vydrží aj bez pravidelnej zálievky. Svojím plazivým vzrastom je vhodná do kvetináčov na balkón alebo do skaliek v záhradke.
    .
    7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 4 - Gaura Zahradné centrum Trečín.
  6. Oscularia (Oscularia deltoides) – nenáročná sukulentná rastlina vhodná aj pre začínajúcich záhradkárov. Zvyčajne je pestovaná v závesných kvetináčoch alebo ako kríček v záhone. Vďaka svojim voskovitým listom je odolná voči dažďu. Obľubuje pravidelnú zálievku, no zvládne aj občasné preschnutie.

 

Letničky do tieňa

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 14 - Gaura Zahradné centrum Trečín.

  1. Koleus (Coleus) – ľudovo nazývaný aj africká žihľava je nepŕhlivá vzpriamená rastlinka okrasná svojimi listami. Tie sa v závislosti od kultivaru rôznia, často vytvárajú farebné kombinácie zelenej, ružovej, fialovej, purpurovej, hnedej či oranžovej. Potrebuje len miernu zálievku, nie trvalé premokrenie.
  2. Fuksia (Fuchsia) – kvetmi veľmi zaujímavá a pútavá rastlina. Môže mať vzpriamený aj previslý vzrast, jednoduchý aj plný kvet, vhodná je najmä do kvetináčov na terasy a balkóny. Pri týchto letničkách je veľmi dôležitá bohatá zálievka a pravidelné hnojenie k dosiahnutiu hustého kvetenstva.
  3. Begónia (Begonia) – veľmi rozšírený a populárny druh letničky vysádzaný do záhonu, kvetináčov, aj ako solitér. Begónia ponúka množstvo rôznofarebných ťahavých i vzpriamených druhov. V závislosti od kultivaru dobre znášajú slnko, tieň aj polotieň. Pôda by mala mať dostatok živín, odporúčame ich preto raz za 2 týždne prihnojiť.
  4. Netýkavka (Impatiens) – letnička so zeleným alebo červenofialovým listom s výraznou dekoratívnou žilnatinou. Lupienkovité kvety majú žiarivé jasné farby. Rastliny vyžadujú živnú pôdu s výdatnou zálievkou. Vzpriamený rast predurčuje túto letničku najmä do záhonovej výsadby, no romanticky vynikne aj ako solitér v kvetináči.
  5. Bakopa (Bacopa) – atraktívna prevísajúca rastlinka s jemnými kvetmi rôznych farieb, využiteľná v kombinácii s inými druhmi letničiek. Je odolná voči nepriaznivým vplyvom počasia, okrem tieňa znesie slnko aj polotieň. Vyžaduje dobre priepustnú pôdu a dostatočnú zálievku.

 

Letničky do záhonov

7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 16 - Gaura Zahradné centrum Trečín.

  1. Aksamietnica (Tagetes) – nenáročná vzpriamená rastlina so žiarivými kvetmi rôznych farieb, najčastejšie však v odtieňoch žltej a oranžovej. Vysádzaná je najmä k okrajom záhonov, keďže svojou výraznou arómou dokáže odohnať viacerých škodcov. Má rada pravidelnú zálievku, slnečné i polotienisté stanovište.
  2. Krasuľka (Cosmos) – veľmi vďačná letnička najmä pre svoje dlhé kvitnutie, široké spektrum farieb a vôní. Môže byť vysadená aj na priame slnko, no nesmie sa zabudnúť na časté polievanie a ochranu pred vetrom. Vďaka svojej výške je zvyčajne umiestnená do zadných častí záhonu.
  3. Georgína/Dália (Dahlia) – tradičná letnička našich starých mám vynímajúca sa v záhrade i v kvetináči. Pravidelným polievaním a slnečným stanovišťom jej vytvoríte ideálne podmienky pre bohaté kvitnutie od prvých letných mesiacov až do jesene.
  4. Fiala (Matthiola) – intenzívne voňajúca letnička rôznych farieb. Vyžaduje slnečné stanovište, primeranú zálievku. Kvety sú strapcovito usporiadané, rozvetvené, môžu byť vhodné aj na rez, keďže pri vhodných podmienkach dokážu dorásť až do výšky 40 – 50 cm.
  5. Šalvia „Misty Blue“ (Salvia) – kompaktne rastúca šalvia s bohatým kvetenstvom prekrásnej kráľovsky modrej farby. Je vhodná na priamu výsadbu do pôdy, esteticky vynikne aj v kvetináčoch. Jej vôňa je príjemná a upokojujúca, na rozdiel od šalvie lekárskej má však iba dekoratívny charakter. Pomerne dobre znáša sucho, vyžaduje však pravidelnú zálievku..7 cennych rad aby sa letnickam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 20 - Gaura Zahradné centrum Trečín.
  6. Plamenník (Celosia) – rastlina ideálna na priame celodenné slnko. Kvitne od mája do jesene veľmi trvanlivým kvetenstvom, ktoré sa dá pre svoju širokú škálu farieb využiť napríklad v suchých kyticiach či iných dekoráciách. Je nevyhnutná výdatná zálievka a pravidelným hnojením zabezpečíte neustále kvitnutie.

 

Všetky vyššie uvedené letničky máme (do vypredania) v ponuke skladom v našom Záhradnom centre GAURA pri Trenčianskom Jastrabí. Aktuálnu ponuku ďalších rastlín nájdete na webovej stránke Záhradné centrum GAURA Trenčín v časti Domov – Novinky alebo na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook

ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.