5_princípov_celoročnej_údržby_trávnika_Záhradné_centrum_GAURA_Trenčín

5 princípov celoročnej údržby trávnika

1 mar, 2022

Predpokladom dlhodobo krásneho trávnika je jeho pravidelná údržba. Trávnik musíme pravidelne zavlažovať a kosiť. Niekoľkokrát za sezónu je dobré zbaviť trávnik buriny a prihnojovať, vykonať prerezanie (vertikutáciu) či prevzdušnenie (aerifikáciu). Naša firma vám ponúka všetky služby v údržbe trávnikov a zelene.

Obsah článku

1. Kosenie

Patrí medzi najčastejšiu činnosť pri údržbe trávnika. Ako často musíme trávnik kosiť závisí od jeho typu, aktuálneho počasia a ročného obdobia. Zákon určujúci interval medzi kosením znie: Pri jednom kosení by sa nemala odrezať viac ako tretina, maximálne dve pätiny výšky stebiel. V našich klimatických podmienkach nekosíme trávnik na menej ako 3 – 4 cm. V letných mesiacoch pridáme ďalšie 2 cm, zabránime tak rýchlemu odparovaniu vody z trávnika.

5 principov celorocnej udrzby travnika Zahradne centrum GAURA Trencin 12 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Pri kosení používame len ostré nože, pretože vďaka nim sa steblá trávy useknú čisto a nie sú rozstrapkané. Tiež by sme mali trávu kosiť iba vtedy, keď je suchá. Pri kosení nenechávame pokosenú trávu ležať na zemi, predídeme tým plstnateniu a chorobám. Pravidelné a časté kosenie zabezpečí dostatočnú hustotu porastu (kosením zabránime tráve rásť do výšky, a to prospieva jej rastu do šírky).

TIP: Kosenie trávnika odporúčame 1-krát za týždeň na výšku 4 – 6 cm, v čase najintenzívnejšieho rastu aj 2-krát za týždeň. Ak je to na vás príliš často a toľko času na záhradu nemáte, zaobstarajte si veľmi obľúbenú a v súčasnosti čoraz viac vyhľadávanú robotickú kosačku. Váš trávnik bude permanentne udržiavaný a v perfektnom stave každý deň!

5 principov celorocnej udrzby travnika Zahradne centrum GAURA Trencin 25 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

2. Hnojenie

Hnojenie trávnika je dôležité nielen pre jeho intenzívny rast, ale aj pre jeho správne zafarbenie, odolnosť, prezimovanie, vývin koreňov a schopnosť ubrániť sa burinám. Častým kosením a následným zberom pokosenej hmoty stále odoberáme z pôdy prvky rastlinnej výživy, ktoré je potrebné prostredníctvom hnojiva dopĺňať.

5 principov celorocnej udrzby travnika Zahradne centrum GAURA Trencin 19 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Štartovaciu dávku hnojiva treba trávniku dopriať vždy na jar. Vhodné je napríklad hnojiť pred dažďom, ak neprší, treba trávnik po hnojení poliať. Dôležité je tiež rovnomerné aplikovanie a neprehnať to s množstvom hnojiva, ktoré by mohlo trávu spáliť.

Na rast trávnika vplýva najmä dusík, ktorý je základnou zložkou pri výžive rastlín. Čím viac dusíka, tým rýchlejšie porastie a musíme ho častejšie kosiť. Je vhodné aplikovať dusík v rýchlo pôsobiacej i pomaly pôsobiacej forme. Pravidlom je, čím lacnejšie hnojivo, tým kratšia doba prístupnosti dusíka. Vždy závisí od typu hnojiva, ako často počas vegetácie musíme trávnatú plochu prihnojovať.

TIP: Hnojíme radšej častejšie a v menších dávkach.

5 principov celorocnej udrzby travnika Zahradne centrum GAURA Trencin 17 - Gaura Zahradné centrum Trečín

V zásade hnojíme od marca do augusta klasickými hnojivami, ktoré obsahujú NPK (dusík, fosfor a draslík). Na trhu sú dostupné aj dlhodobo pôsobiace viaczložkové hnojivá, ktoré sa postupne uvoľňujú a nám tak šetria čas (niektoré sa aplikujú iba 1-krát ročne). V septembri – novembri už dusíkom nehnojíme. Použijeme špeciálne jesenné hnojivo, ktoré obsahuje najmä draslík a fosfor. Tie urýchľujú vyzretie pletív, zvyšujú jeho odolnosť voči mrazu a hubovitým chorobám.

 

3. Likvidácia buriny

Aj pri pravidelnej starostlivosti sa môže časom v zatrávnenej ploche objaviť burina. Ak je buriny málo, môžeme ju odstrániť vytrhnutím. Ak jej je viac, vykonávame chemické odstránenie. Je to najrýchlejší spôsob likvidácie burín rôznych druhov.

5 principov celorocnej udrzby travnika Zahradne centrum GAURA Trencin 20 - Gaura Zahradné centrum Trečín

V záhradníctvach sú dostupné selektívne herbicídy na dvojklíčnolistové rastliny (ako napr. púpava, skorocel, pupenec, sedmokráska, ďateliny a pod.). Keďže sa jedná o systémové herbicídy, prenikajú aj do koreňov, takže rastlinu úplne zničia. Výsledok sa dostaví už o niekoľko dní.

Odporúčame postreky vykonávať zhruba 2 dni po kosení na suchý trávnik. Minimálne 6 hodín po aplikácii nesmieme trávu zalievať. Ak sa nám nepodarilo zbaviť sa všetkej buriny, postrek môžeme znova zopakovať zhruba po 3 týždňoch.

 

 

4. Vertikutácia

Jednou zo základných činností pre zdravý rast a sviežu farbu trávnika je jeho vertikutácia. Ide o prerezávanie trsov trávy, ktoré nám pomôže zlepšiť samotnú vitalitu.

5 principov celorocnej udrzby travnika Zahradne centrum GAURA Trencin 21 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

5. Závlaha

Pravidelná závlaha je základom zdravého rastu trávnika, ktorého pestovanie bez zavlažovania v čase extrémne horúceho leta nie je ani možné. Nepísaným pravidlom je polievanie v skorých ranných hodinách. Vtedy je pôda a ovzdušie najviac ochladené, a tým minimalizujeme straty z odparovania. Vlaha musí byť natoľko dostatočná (nesmieme však pôdu premáčať), aby sa dostala až do koreňového systému a vedela uživiť trávnik aj počas horúcich dní.

5 principov celorocnej udrzby travnika Zahradne centrum GAURA Trencin 14 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Avšak ani nadmerné polievanie nie je dobré. Trávnik si zvykne na blahobyt, nemusí si vytvárať hlbšiu koreňovú sústavu, a tým sa stáva náchylnejším na choroby. Pri polievaní berieme do úvahy špecifiká danej záhrady a poveternostné podmienky, ktorým prispôsobíme množstvo a frekvenciu zalievania.

Aby sme ušetrili čas, ideálnym riešením je automatický závlahový systém. Naša firma ponúka kompletnú montáž závlahového systému značky Hunter. Ak vás zaujíma, aké sú výhody tejto závlahy, viac sa dočítate v článku 12 výhod automatickej závlahy.

5 principov celorocnej udrzby travnika Zahradne centrum GAURA Trencin 13 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Všetky dôležité novinky a aktuality z nášho záhradníctva nájdete na webovej stránke Záhradné centrum GAURA Trenčín v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook
ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.