Aby_sa_čučoriedkam_darilo_Záhradné_centrum_GAURA_Trenčín

Aby sa čučoriedkam darilo

28 feb, 2022

Ako správne pestovať čučoriedky? Na čo nesmieme pri ich výsadbe zabudnúť? Musí sa čučoriedka strihať? Na akých odrodách si môžeme v našej záhradke pochutnať? Odpovede na otázky nájdete v našom článku.

Obsah článku

Čučoriedka kanadská/chocholíkatá

Čučoriedka chocholíkatá (Vaccinium corymbosum), častejšie nazývaná podľa miesta svojho pôvodu – čučoriedka kanadská, je opadavý ker s veľmi chutnými, jedlými plodmi s vysokou nutričnou hodnotou.

Aby sa cucoriedkam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 1 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

 

Sadenie

Kanadské čučoriedky majú špecifické požiadavky na pôdu. Pôda musí byť výborne priepustná – čučoriedka nemôže stáť vo vode (rovnako ako lesné čučoriedky, ktoré nikdy nerastú na podmáčaných stanovištiach) a silne kyslá. Vhodnú kyslosť pôdy môžete docieliť substrátom určeným pre čučoriedky.

Ďalej stačí vyhĺbiť cca 40 – 50 cm hlboký záhon, ktorý vysypete rašelinou zmiešanou s dobrým nevápneným kompostom či hnojivom určeným pre kyslomilné vresoviskové rastliny a po výsadbe záhon zamulčujte kôrou.

Pre dobrú úrodu kvalitných plodov odporúčame pestovať aspoň 2 či 3 rozdielne odrody pospolu – z dôvodu vzájomného opelenia.

Aby sa cucoriedkam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 2 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

 

Rez

Čučoriedky v zásade rez nevyžadujú. Stačí, aby ste odstraňovali staré odrodené či poškodené drevo a slabé, choré, mechanicky či mrazom poškodené výhony. Najlepšie rodia na 2 až 3-ročných konároch. Presvetľovací a zmladzovací rez odporúčame až od 5. roku, najlepšie koncom zimy alebo začiatkom jari. Najstaršie výhony, na ktorých nie sú mladé výhonky, môžeme úplne vyrezať.

Aby sa cucoriedkam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 6 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Odrody

Odrody čučoriedok kanadských/chocholíkatých delíme na skoré, stredne skoré i neskoré. Všetky nasledujúce odrody si môžete zakúpiť (do vypredania zásob) v našom Záhradnom centre Gaura.

 • PATRIOT – Spoľahlivá odroda so stredne veľkými plodmi výbornej chuti. Tvorí nižší ker a znesie aj horšie pôdy než ostatné odrody čučoriedky.
 • SPARTAN – Odroda vysoko odolná mrazom. Bohato plodí veľké plody a rastie bujne a vzpriamene do výšky cca 2 m.
 • DUKE – Ker, ktorý nie je príliš vysoký, no skôr rozložitejší. Plody sú chuťovo najlepšie po úplnom dozretí alebo po skladovaní v chlade.
 • GOLDTRAUBE – Rastlina patrí medzi stredne skoré odrody, dozrieva od konca júla. Čučoriedky sú sladké, mierne kyslé, veľké a s priesvitnou dužinou, tzn. že nefarbia.
 • BLUECROP – Čučoriedky tejto odrody sú stredne veľké, sladkokyslé, dozrievajú už v polovici júna. Rastlina je vhodná aj do chladnejších oblastí.
 • BRIGITTA – Neskorá odroda kanadskej čučoriedky, ktorej plody sú veľké, pevné, tmavomodré a veľmi chutné. Rastlina je mrazuvzdorná a veľmi odolná voči škodcom i chorobám.
 • DARROW – Táto odroda dozrieva začiatkom augusta, je vhodná do teplejších oblastí. Plody sú veľmi veľké, sladké, vhodné na priamy konzum i mrazenie.
 • BLUEGOLD – Veľmi dobre rodivá a trvanlivá odroda, v chladničke plody vydržia aj niekoľko týždňov. Rastlina je pomerne nenáročná, vysoká max. 1,5 metra, na jeseň sa listy farbia krásne dočervena.
 • REKA – Samoopelivá, mrazuvzdorná a veľmi odolná odroda s kríkmi vysokými 1,5 – 1,8 m. Sladké plody usporiadané vo veľkých strapcoch dozrievajú už v polovici júna.
 • POLARIS – Plne mrazuvzdorná a odolná čučoriedka, ktorej plody sú pevné, aromatické a veľmi chutné. Rodí stredne skoro, v polovici júla.
 • POPPINS – Veľmi obľúbená samoopelivá odroda dozrievajúca v polovici júla. Chuť sladkých aromatických plodov pripomína lesné čučoriedky.
 • BONUS – Stredne neskorá odroda so svetlomodrými veľkými šťavnatými plodmi, ktoré sú najvhodnejšie na priamy konzum.

Aby sa cucoriedkam darilo Zahradne centrum GAURA Trencin 1 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Všetky dôležité novinky a aktuality z nášho záhradníctva nájdete na webovej stránke Záhradné centrum GAURA Trenčín v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook
ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.