Gaura lindheimeri – nežná kráska_Záhradné centrum_GAURA_Trenčín

Gaura lindheimeri – nežná kráska

27 feb, 2022

Gaura lindheimeri patrí medzi pozoruhodné trvalky nenáročné na starostlivosť. Jej ľahunké vzdušné kvety pripomínajúce motýlie krídla vám rozžiaria záhradku a svojimi jemnými odtieňmi prilákajú nejeden zvedavý pohľad.

Obsah článku

Gaura lindheimeri je trvalka pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Postupne sa udomácňuje aj u nás, a to oprávnene. Gaura začína kvitnúť v strede leta a usilovne kvitne až do prvých mrazov.

 

Gaura lindheimeri – nezna kraska Zahradne centrum GAURA Trencin 8 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

 

Charakteristika

 

Gaura je trsovitá trvalka so vzdušným habitusom, kvitne jemnými ružovkastými alebo bielymi kvietkami na dlhých metlinatých stonkách. Štyri okvetné lístky pripomínajú motýlikov. Kvety sú atraktívne pre včely a motýle.

Gaura lindheimeri – nezna kraska Zahradne centrum GAURA Trencin 2 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Uplatní sa najmä v trvalkových, štrkových záhonoch, krásne veje vo vetre spolu s trávami. U nás sa niekedy pestuje spolu s letničkami v nádobách.

Gaure sa darí na slnečnom stanovišti, v priepustnej, mierne vlhkej pôde. Bohatosť kvitnutia môžete podporiť prihnojovaním. Neznáša holomrazy, preto ju na zimu radšej dobre zamulčujte, aby ste o ňu neprišli.

 

Gaura lindheimeri – nezna kraska Zahradne centrum GAURA Trencin - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

 

Odrody gaury

Gaura ‚Passionate Blush‘ je o niečo nižšia odroda gaury (50 – 60 cm), s jemne bordovým listom a ružovkastými kvetmi. Môže sa pestovať aj v nádobách, avšak treba ju chrániť pred holomrazmi.

Gaura ‚Rosy Jane‘ je odroda vysoká 60 – 75 cm a hodí sa najmä do uvoľnených trávnatých výsadieb. Lupienky kvetu sú biele s ružovo zafarbeným okrajom. Listy sú zelené, na jeseň sa sfarbujú do červena.

Gaura ʹWhirling Butterfliesʹ je krásne biela gaura so vzdušným habitusom. Táto odroda môže dorásť do výšky 1 m. Vyniká medzi štylizovanými trvalkovými výsadbami spolu s trávami.

Gaura ‚Flamingo Pink‘ je nižšia odroda s výškou okolo 50 – 60 cm. Má krásne červenkasté listy a sýtoružový kvet. Nakvitá postupne od začiatku leta.

Tieto odrody, ako aj klasickú Gaura lindheimeri si môžete zakúpiť (do vypredania zásob) v našom Záhradnom centre Gaura.

 

Gaura lindheimeri – nezna kraska Zahradne centrum GAURA Trencin 2 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Všetky dôležité novinky a aktuality z nášho záhradníctva nájdete na webovej stránke Záhradné centrum GAURA Trenčín v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook
ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.

 

Gaura lindheimeri – nezna kraska Zahradne centrum GAURA Trencin 9 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Gaura ‚Rosy Jane‘ (obr.)