Obsah článku
Rezaný alebo v kvetináči – každý živý vianočný stromček vyžaduje určitú starostlivosť. Ak dodržíte rady odborníkov, vydrží vám krásny, zdravý a svieži počas celých sviatkov.
7 pravidiel, ako sa správne starať o živý (rezaný) vianočný stromček
(pred, počas, aj po Vianociach)
1. Ochranná sieť
Ak je to možné, stromček si pri kúpe dajte zabaliť do ochrannej sieťky. Je tak chránený pred poškodením a manipulácia s ním je výrazne jednoduchšia. Ak ste strom kúpili v ochrannej fólii, tú je potrebné po príchode domov ihneď odstrániť (v sieťke môže ostať až do presunu dovnútra).
2. Aklimatizácia
Aby vám vianočný stromček vydržal čo najdlhšie, na izbovú teplotu ho pripravte postupne. Nechajte ho najskôr vonku vo vedre s vodou, potom pár dní v pivnici, garáži alebo chladnejšej predsieni (vždy v nádobe s vodou!!!), lepšie tak znesie teplotné rozdiely. Do interiéru by sa mal umiestniť deň pred ozdobením, aby nadobudol svoj prirodzený tvar.
3. Orez
Pred osadením stromčeka do stojana odporúčame zrezať kmeň o cca 2 cm do roviny, bude mať väčší potenciál absorbovať vodu a udržať si tak svoju sviežosť. Nie je to však podmienkou.
TIP! Stromček nechajte zabalený v ochrannej sieti aj počas osádzania do stojana. Keď budete hotoví, jednoducho nastrihnete sieťku a ľahko ju zložíte.
4. Voda
Je veľmi dôležité, aby ste vodu v stojane denne kontrolovali a v prípade potreby doliali. Stromy dokážu najmä počas prvých dní „vypiť“ 2 – 4 litre vody za deň, v závislosti od veľkosti a druhu. Ak máte k dispozícii výživu pre rezané stromčeky, môžete ju pridať do stojana, no úplne postačí aj odstatá čistá voda.
TIP! Stojan podľa možnosti naplňte takým množstvom vody, koľko palcov (cca 2 cm) sa vám zmestí do priemeru kmeňa (1 palec = 1 liter vody).
5. Umiestnenie
Pri umiestnení stromčeka do miestnosti dbajte na to, aby bol čo najďalej od akéhokoľvek zdroja tepla – radiátora, krbu, rúry a pod. V chladnejšej miestnosti vám vydrží dlhšie.
6. Podložka
Pod vianočný stromček odporúčame umiestniť podložku (igelit, obrus, starší koberec a pod.). Predídete tak možnému znečisteniu podlahy živicou a opadaným ihličím.
7. Recyklácia
Po sviatkoch nevyhadzujte strom do smetného koša. Môžete ho použiť do kompostu, prikryť rastliny vo svojej záhrade (ochrana pred snehom) alebo použiť ako potravu pre zvieratá.
Okrem rezaných vianočných stromov sú veľmi obľúbené aj kvetináčové zakorenené stromčeky, ktoré je možné vysadiť do pôdy alebo si ich ponechať v kvetináči.
Najnovší vianočný tovar, ako aj široký výber celoročných rastlín na vás čaká v našom Záhradnom centre Gaura pri Trenčíne. Všetky dôležité novinky a aktuality nájdete na webovej stránke www.gaura.sk v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:
GAURA záhradné centrum | Facebook
Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.