7 pravidiel, ako sa správne starať o živý vianočný stromček_Záhradné centrum Gaura_Trenčín (4)

7 pravidiel, ako sa správne starať o živý vianočný stromček

28 nov, 2023

Rezaný alebo v kvetináči – každý živý stromček vyžaduje určitú starostlivosť. Ak dodržíte rady odborníkov, vydrží vám krásny, zdravý a svieži počas celých sviatkov. V nasledujúcom článku nájdete 7 dôležitých pravidiel, ako sa správne starať o živý vianočný stromček.

Obsah článku

Rezaný alebo v kvetináči – každý živý vianočný stromček vyžaduje určitú starostlivosť. Ak dodržíte rady odborníkov, vydrží vám krásny, zdravý a svieži počas celých sviatkov.

7 pravidiel, ako sa správne starať o živý (rezaný) vianočný stromček

(pred, počas, aj po Vianociach)

7 pravidiel ako sa spravne starat o zivy vianocny stromcek Zahradne centrum Gaura Trencin 10 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

1. Ochranná sieť

Ak je to možné, stromček si pri kúpe dajte zabaliť do ochrannej sieťky. Je tak chránený pred poškodením a manipulácia s ním je výrazne jednoduchšia. Ak ste strom kúpili v ochrannej fólii, tú je potrebné po príchode domov ihneď odstrániť (v sieťke môže ostať až do presunu dovnútra).

7 pravidiel ako sa spravne starat o zivy vianocny stromcek Zahradne centrum Gaura Trencin 11 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

2. Aklimatizácia

Aby vám vianočný stromček vydržal čo najdlhšie, na izbovú teplotu ho pripravte postupne. Nechajte ho najskôr vonku vo vedre s vodou, potom pár dní v pivnici, garáži alebo chladnejšej predsieni (vždy v nádobe s vodou!!!), lepšie tak znesie teplotné rozdiely. Do interiéru by sa mal umiestniť deň pred ozdobením, aby nadobudol svoj prirodzený tvar.

3. Orez

Pred osadením stromčeka do stojana odporúčame zrezať kmeň o cca 2 cm do roviny, bude mať väčší potenciál absorbovať vodu a udržať si tak svoju sviežosť. Nie je to však podmienkou.

TIP! Stromček nechajte zabalený v ochrannej sieti aj počas osádzania do stojana. Keď budete hotoví, jednoducho nastrihnete sieťku a ľahko ju zložíte.

7 pravidiel ako sa spravne starat o zivy vianocny stromcek Zahradne centrum Gaura Trencin 13 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

4. Voda

Je veľmi dôležité, aby ste vodu v stojane denne kontrolovali a v prípade potreby doliali. Stromy dokážu najmä počas prvých dní „vypiť“ 2 – 4 litre vody za deň, v závislosti od veľkosti a druhu. Ak máte k dispozícii výživu pre rezané stromčeky, môžete ju pridať do stojana, no úplne postačí aj odstatá čistá voda.

TIP! Stojan podľa možnosti naplňte takým množstvom vody, koľko palcov (cca 2 cm) sa vám zmestí do priemeru kmeňa (1 palec = 1 liter vody).

7 pravidiel ako sa spravne starat o zivy vianocny stromcek Zahradne centrum Gaura Trencin 3 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

5. Umiestnenie

Pri umiestnení stromčeka do miestnosti dbajte na to, aby bol čo najďalej od akéhokoľvek zdroja tepla – radiátora, krbu, rúry a pod. V chladnejšej miestnosti vám vydrží dlhšie.

6. Podložka

Pod vianočný stromček odporúčame umiestniť podložku (igelit, obrus, starší koberec a pod.). Predídete tak možnému znečisteniu podlahy živicou a opadaným ihličím.

7 pravidiel ako sa spravne starat o zivy vianocny stromcek Zahradne centrum Gaura Trencin 5 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

7. Recyklácia

Po sviatkoch nevyhadzujte strom do smetného koša. Môžete ho použiť do kompostu, prikryť rastliny vo svojej záhrade (ochrana pred snehom) alebo použiť ako potravu pre zvieratá.

7 pravidiel ako sa spravne starat o zivy vianocny stromcek Zahradne centrum Gaura Trencin 6 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Okrem rezaných vianočných stromov sú veľmi obľúbené aj kvetináčové zakorenené stromčeky, ktoré je možné vysadiť do pôdy alebo si ich ponechať v kvetináči.

7 pravidiel ako sa spravne starat o zivy vianocny stromcek Zahradne centrum Gaura Trencin 2 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Najnovší vianočný tovar, ako aj široký výber celoročných rastlín na vás čaká v našom Záhradnom centre Gaura pri Trenčíne. Všetky dôležité novinky a aktuality nájdete na webovej stránke www.gaura.sk v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook
ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.