Obsah článku
Ako pestovať vavrínovec – číslo 1 medzi živými plotmi
Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejšie a najuniverzálnejšie rastliny pestované formou živého plota. Svojou hustotou, kompaktnosťou a nepriehľadnosťou konkuruje aj vysokým betónovým múrom. Poskytuje dokonalú ochranu súkromia, čo ocenia najmä milovníci prírodne ladených prvkov v záhrade.
Všestranná využiteľnosť a rýchly rast
Vavrínovec je nenáročný stálozelený ker typický svojimi veľkými lesklými kožovitými listami, ktoré si zachováva ukážkovo tmavozelené počas celého roka. Svojou odolnosťou a stabilným charakterom, rýchlym rastom (30 – 60 cm ročne) a výraznou hustotou zalistenia sa zaraďuje medzi TOP rastliny využívané na živý plot. Pri správnej výsadbe dokáže veľmi rýchlo vytvoriť hustú nepriehľadnú živú stenu vysokú až 5 metrov.
Je všestranne využiteľný – okrem skupinovej výsadby vynikne aj ako solitér, dá sa strihať do rôznych geometrických tvarov, niektoré druhy môžu mať zas pôdopokryvný charakter rastu.
Je vavrínovec jedovatý?
Počas jari vavrínovec kvitne v drobných krémovobielych strapcovitých súkvetiach na vzpriamených stonkách. Svojou jemnou sladkastou vôňou láka opeľovačov, najmä včely a motýle. Kvety vystriedajú bobuľovité tmavofialové plody, ktoré po dozretí slúžia ako potrava vtákom. Pozor! V žiadnom prípade ich však nekonzumujte, ani nijaké iné časti rastliny! Pre ľudí a domáce zvieratá sú všetky časti vavrínovca toxické.
Ako správne vysadiť vavrínovec?
Najvhodnejší termín na výsadbu vavrínovca so zemným balom je skoro na jar alebo na jeseň. Rastliny v nádobách (tzv. kontajneroch) môžu byť vysádzané počas celej sezóny od jari do jesene.
Pred výsadbou je potrebné vykopať dostatočne veľkú jamu – minimálne dvakrát hlbšiu a širšiu ako je koreňový bal vavrínovca. Zeminu je dobré obohatiť o kompost alebo hnojivo a postupne korene zasypať. Výdatná zálievka je v prvých dňoch po výsadbe veľmi dôležitá. Veľkými listami sa totiž rýchlejšie odparuje voda, čím sa zvyšuje riziko vyschnutia. Hneď ako pôda povrchovo preschne, je dobré rastlinu znova poliať.
TIP! Na udržanie pôdnej vlhkosti spočiatku odporúčame po obvode kríka umiestniť nástielku vo forme pokosenej trávy, kôry, slamy či drevoštiepky. Staršie, dobre zakorenené rastliny už mulč nepotrebujú a vo svojom okolí zvládnu aj dekoratívne kamene.
Živý plot z vavrínovca
Pri výsadbe vavrínovcov je dôležité dodržať rozostupy medzi jednotlivými rastlinami. Tie sa pohybujú od 0,5 – 1 m, v závislosti od kultivaru. Ak chcete mať živý plot obzvlášť hustý a uzavretý čo najskôr, vzdialenosť medzi kríkmi sa môže zredukovať na 3 rastliny na 1 meter. V ďalších rokoch však budete mať o čosi viac starostí s jeho prerezávaním.
TIP! Živý plot budete musieť časom prestrihávať zo všetkých strán. Pri vysádzaní kríkov sa pokúste dodržať dostatočnú vzdialenosť aj od susedov či priľahlých budov. Živý plot vám tak zostane ľahko dostupný aj v ďalších rokoch.
Do voza, aj do koča – na slnko, aj do tieňa
Vavrínovec je veľmi nenáročná a prispôsobivá drevina. Toleruje širokú škálu svetelných podmienok. Preferuje polotieň, znesie priame slnko aj celkové zatienenie. Vo všeobecnosti pre jeho optimálny rast platí rovnica: väčšie vystavenie slnku v chladnejších klimatických podmienkach, viac tieňa zas znesie v teplejších oblastiach.
Vďaka konkurencieschopnému koreňovému systému môžete tento ker bez obáv vysadiť aj pomedzi stromy. Jeho korene majú tendenciu rásť do hĺbky, čo znamená, že živiny a vlahu si dokáže zabezpečiť aj v blízkosti dominantnejších rastlín.
Vavrínovec nie je náročný na pôdu, prispôsobí sa ako hlinitej, tak aj piesčitej. Mala by byť dostatočne vlhká a dobre priepustná. Pozor však na dlhodobo zamokrené lokality, tie nie sú najlepším výberom. Takéto stanovište môže časom spôsobiť nežiaduce opadávanie listov.
Ako a kedy strihať vavrínovec?
Pravidelné prerezávanie podporuje rast a udržiava rastliny v požadovanom tvare. Po dosiahnutí želaných rozmerov odporúčame aspoň 1 dôkladný rez za rok. Odporúča sa strihať ich na jar, po posledných mrazoch a ešte pred pučaním. Ak ste tento termín nestihli, urobte tak až po odkvitnutí okolo júna.
Pri prerezávaní zrežte všetky dovnútra rastúce a príliš dlhé výhony. Odstránením nepotrebných, poškodených a chorých vetiev zabezpečíte vitalitu, zhustnutie a omladenie kra. Najlepšie je použiť bežné záhradnícke nožnice, aby ste nimi strihali jednotlivé konáre po jednom. Je to síce zdĺhavé, zato veľmi efektívne. Elektrické nožnice špeciálne určené na živé ploty totiž režú aj listy, čo by v prípade vavrínovcov nebolo najšťastnejším riešením.
V našich klimatických podmienkach je vavrínovec mrazuvzdorný. Nízke teploty zvládne až do teploty -21 °C. V prípade vyšších mrazov mu môžu koncové výhony namrznúť, no po jarnom reze sa dokáže veľmi dobre zregenerovať.
TIP! Nezabúdajte, že vavrínovec je jedovatý! Počas strihania preto vždy pracujte v ochranných rukaviciach a nedotýkajte sa tváre. Predídete tak nežiaducim alergickým reakciám.
Choroby a slabý rast
Napriek tomu, že vavrínovce sú veľmi odolné dreviny, aj u nich sa môžu objaviť niektoré druhy chorôb či škodcov.
Ak jeho listy predčasne usychajú a opadávajú, môže ísť o antraknózu. Je to choroba, ktorá spôsobuje škvrnitosť a vädnutie listov. Pomôže postrek proti hubovitým chorobám.
Zo živočíchov spôsobuje viditeľné poškodenie najmä nosánik ryhovaný. Jeho vyhryzené „cestičky“ na listoch sú viditeľné aj voľný okom. Ak sa tento hmyz premnoží, larvy začnú požierať aj koreňový systém, čo môže viesť k úhynu celej rastliny. Riešením je insekticídny postrek, ktorý je bežne dostupný v záhradníctvach.
Ak vaše žiarivo zelené listy vavrínovca začali žltnúť alebo dokonca hnednúť, príčin môže byť niekoľko:
- premočená pôda,
- spálenie od príliš horúceho slnka,
- mráz alebo prízemný mráz,
- vysušenie alebo veľké premokrenie,
- plesňové infekcie,
- nedostatok živín (dusík, železo),
- listy boli poranené pri strihaní (elektrické nožnice),
- príliš malý kvetináč,
- vápenatá pôda s príliš vysokým pH,
- stres v dôsledku zmeny miesta.
Najobľúbenejšie druhy vavrínovcov a ich využitie v záhrade
Vavrínovec nie je len jeden. Existuje niekoľko rôznych druhov. Odlišujú sa jednak veľkosťou rastliny v dospelosti, jednak tvarom a farbou listov – od drobných po veľkolisté, tmavozelené až bronzové. Niektoré sú veľmi rýchlo rastúce, iné zas obzvlášť huňaté, nepriehľadné. Pri výbere vhodného kultivaru by sa malo prihliadať na to, akú úlohu bude v záhrade plniť.
Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus)
Novita
- rýchlo rastúci
- vhodný na mohutný živý plot
- výška 3 – 4 m (udržiavacím rezom do 2 m)
- šírka 2 – 3 m
- vzdialenosť rastlín pri sadení 0,8 m
- mrazuvzdorný do – 30 °C
Caucasica
- veľmi rýchlo rastúci
- aj na vysoký živý plot
- úzky rast, aj do menších záhrad
- výška 3 – 4 m (udržiavacím rezom do 2 m)
- šírka 1 – 2 m
- vzdialenosť rastlín pri sadení 0,8 m
- mrazuvzdorný do – 27 °C
Elly
- na živý plot
- úzky rast
- výška 2 – 3,5 m (udržiavacím rezom do 2 m)
- šírka 1 – 1,5 m
- vzdialenosť rastlín pri sadení 0,6 m
Etna
- na nižší živý plot
- ako solitér
- sfarbenie mladých výhonov do medenej farby
- výška 1,5 – 2 m (udržiavacím rezom do 1,5 m)
- šírka 1,5 – 2 m
- vzdialenosť rastlín pri sadení 0,8 m
- mrazuvzdorný do – 27 °C
Genolia
- na živý plot
- úzky rast
- sfarbenie mladých výhonov do medenej farby
- výška 2 – 3 m (udržiavacím rezom do 2 m)
- šírka 1 – 1,5 m
- vzdialenosť rastlín pri sadení 0,6 m
Mount Veron
- pôdopokryvný
- vhodný na svahy
- sfarbenie mladých výhonov do medenej farby
- výška 0,5 – 0,7 m (udržiavacím rezom do 1,5 m)
- šírka 0,7 – 1 m
- výsadba 3 ks na 1 m2
Otto Luyken
- na nižší živý plot
- menšie formy solitérov
- výška 1,5 – 2,5 m (udržiavacím rezom do 1 m)
- šírka 1,5 – 2 m
- vzdialenosť rastlín pri sadení 0,8 m
Rotundifolia
- na živý plot
- hustý, kompaktný, nepriehľadný
- výška 3 – 4 m (udržiavacím rezom do 2 m)
- šírka 2 – 2,5 m
- vzdialenosť rastlín pri sadení 0,8 m
- mrazuvzdorný do – 21 °C
Vavrínovec portugalský (Prunus lusitanica)
Angustifolia
- na živý plot
- výška 3 – 4 m
- šírka 2 – 2,5 m (udržiavacím rezom do 2 m)
- vzdialenosť rastlín pri sadení 0,8 m
Všetky vyššie spomenuté druhy vavrínovcov máme (do vypredania) v ponuke skladom v našom Záhradnom centre GAURA pri Trenčianskom Jastrabí. Aktuálnu ponuku ďalších rastlín nájdete na webovej stránke Záhradné centrum GAURA Trenčín v časti Domov – Novinky alebo na sociálnych sieťach:
GAURA záhradné centrum | Facebook
Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.