Hortenzie a ich rozprávkovo farebné divadlo_Záhradné centrum GAURA_Trenčín (12)

Hortenzie a ich rozprávkovo farebné divadlo

21 júl, 2022

Hortenzie patria medzi náročnejšie rastliny, najmä čo sa týka pôdy a zálievky. V prehľadnom článku vám ponúkame 5 najdôležitejších zásad pestovania hortenzií a všetko, čo by ste mali o ich starostlivosti vedieť. Bližšie sa pozrieme na klasické i moderné druhy.

Obsah článku

Hortenzie a ich rozprávkovo farebné divadlo

Ak vám v záhradke chýba výraznejší pomerne dlho kvitnúci ker, určite porozmýšľajte nad hortenziou. Letná záplava sviežich kvetov je vystriedaná čarovnou jesennou premenou, kedy sa ich jemné farebné odtiene pôsobivo zmenia na sýtejšie a výraznejšie. Smotanovobiela či púdrovoružová sa tak môže zmeniť na sladkú cukríkovocyklámenovú, ba až fialovú. Toto pôsobivé divadelné predstavenie zvyknú hrať od začiatku leta až do neskorej jesene, podľa toho, aký druh hortenzie si do svojej záhrady vyberiete.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 10 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

5 najdôležitejších zásad pestovania hortenzií

Predstavujeme vám najdôležitejšie zásady, ktoré pri pestovaní hortenzií treba dodržať, aby sa aj vaša záhrada mohla spokojne pýšiť touto očarujúcou nádherou:

1. Vhodné stanovište

Hortenzie majú najradšej polotieň a rozptýlené svetlo. Najlepšou voľbou je niekoľkohodinové vychádzajúce alebo zapadajúce slnko. V súčasnosti je však vyšľachtených množstvo druhov, ktoré znesú aj priame slnko alebo úplný tieň (viac sa o nich dočítate nižšie).

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 18 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

2. Vlhká a výživná pôda je základ

Neustále vlhké, no nie premočené oblasti sú pre nich najvhodnejšie, podobne ako mierne kyslá rašelinová pôda s pH od 5 – 6,5. Niektoré novšie druhy hortenzií už nie sú tak náročné na pôdu (nepotrebujú výlučne rašelinu), no vo všeobecnosti platí, že sa im darí v ľahkých a priepustných pôdach. Naopak, v ťažkých piesočnatých či kamenistých neprosperujú, ich rast sa spomalí a kvetenstva ubúda.

3. Voda v ich názve

Z latinského názvu hortenzie „Hydrangea“ celkom prirodzene vyplýva význam: „hydro“  znamená voda a „angeion“ nádobu. A presne to je najdôležitejšie pre každú hortenziu – dostatok vody. Hortenzie však neznášajú vápnik. Ak ich budete pravidelne zalievať tvrdou vodou z vodovodu, ich listy a kvety chytia rôzne choroby a nebudú prospievať. Použite radšej dažďovú alebo odstatú vodu. Počas suchých letných dní je potrebná pravidelná zálievka. Ešte pred letom odporúčame obnoviť aj nástielku v okolí rastliny – kôru, piliny, drevotriesku a pod., ktorá udržiava v pôde primeranú vlhkosť.

4. Opatrne s rezom

Pri strihaní hortenzie je dôležité dbať na požiadavky kultivaru, ktorý máme zasadený. Ak napríklad hlbšie zrežete klasické veľkokveté hortenzie s úmyslom zmladiť rastlinu, kvety na nich toho roku určite neuvidíte. Odporúčame preto odstrániť len zoschnuté časti rastlín, aby ste sa neochudobnili o každoročné kvitnutie.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 15 - Gaura Zahradné centrum Trečín

5. Hnojenie

Vo všeobecnosti platí, že čím je pôda kyslejšia, tým sýtejšie farby kvetov hortenzia nasadí. Modré hortenzie vyžadujú špeciálnu zeminu a hnojivo obsahujúce síran hlinitý, vďaka ktorému sa ružové a červené odrody sfarbujú namodro. Ak ich začnete hnojiť včas, t.j. aspoň mesiac pred samotným zakvitnutím, dočkáte sa aj vysnívanej kráľovsky modrej.

Počas doby kvitnutia hnojenie nie je potrebné. Po odkvitnutí, na jeseň, odporúčame ďalšiu dávku hnojiva, keďže v tom čase už rastlina zakladá budúcoročné kvetné puky. Najistejšie je použiť špeciálne hnojivá určené pre hortenzie.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 14 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Najčastejšie choroby hortenzií

Ak už pestujete hortenziu a všimli ste si, že jej listy blednú, príp. žltnú, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o príliš zásaditú pôdu, ktorá hortenziám nevyhovuje. V takomto prípade pomôže hnojivo s obsahom železa alebo zelená skalica, do pôdy tiež odporúčame aplikovať síran amónny, aby sa znížilo pH zeminy a rastlina tak mohla opäť prosperovať.

Medzi najčastejšie choroby hortenzií patrí aj pleseň sivá. Ide o hnedo-čierne časti kvetov či listov, ktoré je potrebné čo najskôr odstrániť a zvyšnú, zdravú časť rastliny postriekať špeciálnym prípravkom proti plesni.

 

4 najobľúbenejšie druhy hortenzií

1. Hortenzia kalinolistá/veľkolistá
(Hydrangea macrophylla)

Najväčšou „klasikou“ a majestátnou nádherou spomedzi všetkých hortenzií je určite hortenzia kalinolistá. V nasledujúcej časti vám ponúkame základnú charakteristiku tejto rastliny a tiež nevyhnutné potreby pre jej úspešné pestovanie.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 8 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Charakteristika

 • opadavý mrazuvzdorný ker,
 • vzpriamené pevné stonky,
 • obrovské súkvetia zvyčajne bielej, ružovej alebo červenkastej farby, na jeseň sa menia na zelenú s nádychom staroružovej.

Požiadavky na pestovanie

 • polotieň/tieň, nie priame slnko!
 • chránené stanovište,
 • špeciálny substrát na hortenzie, ideálne s pH do 5,5 (kyslé),
 • pôda stále mierne vlhká (zálievka ku koreňom),
 • rez vykonávame na jar, odstraňujeme len suché a poškodené súkvetia, a to po prvý zdravý pár pukov, nie hlbšie, inak by nám rastlina v ten rok nezakvitla, keďže kvitne na 2-ročnom dreve. Každé 3 – 4 roky môžeme vykonať radikálnejší, hlbší rez na zmladenie a posilnenie rastliny.

V našom záhradnom centre Gaura pri Trenčíne si môžete pohodlne vybrať (do vypredania zásob) rôzne farebné odtiene hortenzií z exkluzívnych celosvetovo známych šľachtených značiek:

Endless Summer® – svetovo najpredávanejší rod hortenzií, prvá hortenzia na svete vyšľachtená tak, aby rok čo rok kvitla počas celej sezóny. Kvitne dlhý čas od leta do jesene na starom aj novom dreve. Okrem záhonov môže byť bez problémov pestovaná i v kvetináčoch.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 9 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Everbloom® – špeciálne vyšľachtený rod na spoľahlivé a dlhé každoročné kvitnutie, dokonca aj po vykonaní nesprávneho rezu. Oproti štandardným odrodám, ktorých väčšina pukov pri nečakaných jarných mrazoch zvykne zamrznúť, robustné odrody Everbloom sú voči týmto výkyvom počasia odolnéplne mrazuvzdorné. Kvitnú nielen na starších konároch, ale aj na nových, tohoročných. Ideálne aj pre pestovateľov – začiatočníkov!

Magical Four Seasons – ako uvádza samotný názov, ide o sériu hortenzií, ktoré svoju farbu menia 3- až 4-krát počas sezóny. Pri vhodných podmienkach dokážu kvitnúť 6 mesiacov (zvyčajne od mája do novembra). Sú kompaktné, vhodné do záhonov, pomerne nenáročné na starostlivosť, ideálne pre začiatočníkov.

Music Collection® – svetovo oceňovaná značka hortenzií top kvality ľahko rozpoznateľná vďaka jedinečnému vzhľadu (štítky v tvare gitary, ktoré ponúkajú cenné informácie pre pestovateľa, ako aj názvy kultivarov spojené s hudobnými žánrami). Ich pýchou sú obrovské a husté kvetenstvá prekrásnych sýtych farieb, ako aj veľmi dlhý čas kvitnutia. Je vhodná aj na pestovanie v kvetináčoch.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 1 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

2. Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)

V súčasnosti čoraz viac vyhľadávaná a pravidelne vysádzaná do tradičných i moderných štýlových záhrad. Taká je hortenzia metlinatá.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 20 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Charakteristika

 • opadavý mrazuvzdorný ker, výška max. 1,5 m,
 • vhodná aj do menších záhrad alebo nádob,
 • veľmi odolná, menej náročná,
 • kvitne najmä v letných mesiacoch na 1-ročnom mladom dreve,
 • kužeľovité špicaté súkvetia zvyčajne bielej alebo ružovej farby, na jeseň sa menia v závislosti od kultivaru,
 • kvety sú vhodné na rez i na sušenie.

Požiadavky na pestovanie

 • slnečné stanovište (príp. polotieň),
 • pôda vlhká, priepustná, nenáročná na kyslosť,
 • najvhodnejšie obdobie na vysádzanie je začiatok jesene,
 • každoročne na jar potrebné hlboko zrezať, minimálne o 2/3, a to po posledných mrazoch a ešte pred pučaním (dôležité pre bohaté kvetenstvo a kompaktný tvar).

Kultivary:

´Limelight®´ – jeden z najobľúbenejších odolných a kompaktných druhov, dorastá do výšky a šírky cca 1,5 m (v priebehu 5 – 10 rokov), kvety má spočiatku zelenožlté, neskôr menia farbu na tmavoružovú

´Bobo®´ – znesie priame slnko, mrazuvzdorná, mení farbu počas kvitnutia – najskôr je snehobiela, na jeseň zružovie pastelovým odtieňom, výška 0,5 – 0,8 m, šírka 0,5 – 1 m, nevyžaduje kyslú pôdu, kompaktná, vzpriamená aj po silnom daždi

´Vanille Fraise®´ – okúzľujúca hortenzia s obrovskými saténovobielymi kvetmi, na jeseň menia farbu na malinovoružovú až jahodovočervenú, miluje slnko, kvitne od augusta do októbra, mrazuvzdorná do -20°C

´Polar Bear´ – ako napovedá už samotný názov, ide o výnimočný kultivar so snehovobielymi kvetmi dlhými až 20 cm, nakvitá od júla do septembra, vyžaduje slnko/polotieň a bežnú alebo mierne kyslú priepustnú pôdu

´Pink Diamond´ – veľké ružovo-biele kvety, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku až 30 cm, kvitnú v priebehu júla až do septembra, rastlina rastie stredne rýchlo

´Wim´s Red®´ – veľmi obľúbená, skoro kvitnúca hortenzia (kvety sa objavujú už v polovici júna), počiatočné biele kvetenstvá sa časom vyfarbia do ružových odtieňov, neskôr tmavých vínovočervených, rastie pomerne rýchlo, je plne mrazuvzdorná

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 19 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Okrem vyššie uvedených klasických druhov metlinatých hortenzií máme v ponuke aj zakrpatené odrody:

´Little Lime®´– zelenkavá hortenzia s nádychom limetky dosahujúca výšku max. 80 cm, kvitne guľatými súkvetiami na jednoročných výhonoch od júla do septembra

´Little Alf´ nižší opadavý ker s výškou max. 100 cm, nádherné biele kvety rozkvitajú v auguste, vynikne na terase či balkóne, alebo ako solitér, nenáročná na pôdu

´Little Spooky´– trpasličia hortenzia ideálna do kvetináčov, menších záhonov, s výškou do 50 cm, šírkou cca 30 cm, kvetenstvá má plné, krémovobiele a zaujímavo zaoblené, listy tmavozelené, kvitne počas letných mesiacov

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 7 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

3. Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens)

Podľa názvu rastliny by každý očakával tvar stromčeka, no v tomto prípade je názov trochu zavádzajúci, keďže v skutočnosti ide o stredne veľký ker hortenzie. Je to veľmi spoľahlivý druh hortenzie nenáročný na pestovanie.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 4 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Charakteristika

 • dorastajú do výšky 1 – 1,8 m,
 • obrovské bochníkovité kvety (jedny z najväčších – až 20 cm široké),
 • bohato kvitnúce, rozkonárené, kvitnú na 1-ročnom mladom dreve,
 • výborne sa hodia do líniových výsadieb popri chodníkoch, cestách, aj ako živý plot,
 • opadavá, plne mrazuvzdorná,
 • atraktívny opeľovač pre včely a motýle.

Požiadavky na pestovanie

 • ideálne do polotieňa, znesú aj mierne slnko,
 • menej náročné na pôdu (preferujú mierne kyslú, ale i zásaditú), najmä dobre priepustnú,
 • na jar hlbšie zrezať tzv. spätným rezom (na ¼ alebo 3 – 5 očiek), čím sa podporí rast pevných stoniek a bohatého hustého kvetenstva,
 • počas letných mesiacov vyžadujú zvýšenú zálievku.

 

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 6 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

´Annabelle´ – rokmi overená odroda hortenzie dorastajúca do cca 1,8 m, obľubuje mierne slnko/polotieň, priepustné výživné pôdy s prídavkom rašeliny, v polovici leta kvitne extrémne bohato, spočiatku limetkovozelenou farbou, neskôr snehovobielo, vhodná do záhonu, ako živý plot i ako solitér

´Pink Anabelle´ – exkluzívna, vysoko dekoratívna odroda vysoká 1,2 – 1,5 m, vhodná do záhonu i ako solitér, má prekrásne ružovkasté kvetenstvá nepravidelných alebo jemne guľatých tvarov, kvety po uschnutí bývajú využívané do aranžmánov a kytíc

´Strong Anabelle´ – veľmi vyhľadávaná, odolná, licencovaná, radová výsadba, obrovské biele kvety, kvitne koncom leta do neskorej jesene, bohato kvitnúca, mohutná rastlina, slnko/polotieň

 

4. Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)

Ťahavý druh hortenzie, ktorá sa svojimi úponmi dokáže bez problémov prichytiť o múr, plot či pergolu a vytvoriť tak mohutnú živú stenu s prenádhernými kvetmi.

Hortenzie a ich rozpravkovo farebne divadlo Zahradne centrum GAURA Trencin 11 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Charakteristika

 • opadavý, mrazuvzdorný ker s rýchlym rastom (spočiatku pomalší),
 • dorastá do dĺžky 10 a viac metrov,
 • celoročne atraktívna, jemne aromatická,
 • zelené listy sa na jeseň sfarbia dožlta,
 • kvitne od mája do júla,
 • vhodná aj do nádob na balkóny a terasy.

Požiadavky na pestovanie

 • tieň/polotieň/slnko, obľubuje severnú stranu,
 • stredná zálievka,
 • kyslé pH pôdy, rašelina,
 • nevyžaduje pravidelný rez, stačí len v prípade nevyhnutného skrátenia príliš dlhých výhonov (v jarnom období).

Všetky vyššie spomenuté hortenzie máme (do vypredania) v ponuke skladom v našom Záhradnom centre GAURA pri Trenčianskom Jastrabí. Aktuálnu ponuku ďalších rastlín nájdete na webovej stránke Záhradné centrum GAURA Trenčín v časti Domov – Novinky alebo na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook

ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.