Starostlivosť o RUŽE – kráľovné záhrad_Záhradné centrum GAURA_Trenčín (6)

Starostlivosť o RUŽE – kráľovné záhrad

5 júl, 2022

Ako sa starať o ruže - kráľovné záhrad, ktorý pestovateľský tvar je pre vašu záhradku najvhodnejší, návod na pestovanie ruží, ich výsadbu, rez, zálievku a ochranu proti škodcom – to všetko vám ponúkame v našom príspevku.

Obsah článku

Kráľovné záhrad, ruže, dostali svoju prezývku vďaka svojej nezameniteľnej kráse a očarujúcej vôni. Ide o najtradičnejšie a najčastejšie pestované trváce rastliny v záhradách po celom svete. V súčasnosti je vyšľachtených nespočetné množstvo druhov, farieb i vôní a ktorúkoľvek si vyberiete, vašej záhrade dodá šmrnc, eleganciu i jemnosť, čím vytvorí miesto na dokonalý odpočinok.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 18 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Pestovanie a starostlivosť o ruže

Ruža je v podstate nenáročná rastlina, ak sa však chcete pustiť do ich pestovania, je dobré poznať aspoň základné informácie o ich nárokoch na pôdu, umiestnenie či zálievku. Nie je to nič zložité a určite si s nimi poradia aj začínajúci pestovatelia.

 

Vhodné stanovište

Je dôležité vybrať miesto, kam svieti slnko aspoň 6 hodín denne. Priame slnko zabezpečí rýchly a bujný rast, v polotieni budú rásť o čosi pomalšie. Ruže majú rady vzdušný a otvorený priestor, nie tmavé kúty záhrady.

(NE)náročné na pôdu

Bez ohľadu na odrodu, všetky ruže obľubujú dobre priepustnú a ľahkú pôdu. Ideálne sú ílovito-piesočné, no znesú aj kamenisté, suchšie miesta. Dôležité je, aby bola pôda mierne vlhká, nie permanentne zamokrená.

Výsadba

Sadenie ruží prispôsobujeme charakteru ich predchádzajúceho skladovania. Tzn., ak si kúpime kontajnerové ruže (ich korene sú umiestnené v pôde, zväčša v hlbšej nádobe – obrázok nižšie), do zeme ich môžeme vysadiť kedykoľvek počas sezóny, dokonca aj v čase ich kvitnutia. Voľnokorenné ruže z dôvodu lepšieho prijatia vysádzame na jeseň, príp. na jar.

Nadherne a extra odolne KORDES ruze Zahradne centrum GAURA Trencin 1 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Postup výsadby:

  1. Jama, do ktorej sadíme rastlinu, by mala byť o čosi hlbšia ako jej koreňový bal.
  2. Dno jamy odporúčame vysypať trochou piesku, príp. kamienkami, čo zabezpečí lepší odtok prebytočnej vody.
  3. Miesto štepenia (širšia zhrubnutá časť stonky) musí byť cca 3 – 5 cm POD povrchom pôdy!!!
  4. Rastlinu dostatočne zalejeme. V prvom roku po výsadbe polievame častejšie, aby rastlina dobre zakorenila a bola schopná vlastnej „závlahy“ vďaka hlbokým koreňom. Neskôr môžeme zálievku zmierniť.
  5. Povrch pôdy v okolí rastliny zasypeme nástielkou (vysvetlené nižšie).

Zálievka

Kríky ruží nie sú extra náročné na závlahu. Môžeme im ju však dopriať počas horúcich dní, najlepšie zavčas ráno a ku koreňom. Vodu nelejeme na listy ani kvety, mohli by sme tým spôsobiť rozšírenie plesňových či hubových ochorení.

Nástielka

Výborným pomocníkom na udržiavanie vlahy a ideálnej teploty pôdy pre rastlinu je tzv. nástielka. Ide o prírodný materiál nachádzajúci sa v okolí vysadených rastlín v hrúbke 3 – 5 cm. Obľúbená je napr. kôra stromov, drevoštiepka, slama či piliny. Okrem významnej termoregulačnej funkcie pomáha taktiež eliminovať rast nežiaducej buriny.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 11 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Opora

Niektoré druhy ruží vyžadujú aj pevnú oporu, aby sa zabezpečil ich správny rast a predišlo sa ich poškodeniu. Ide najmä o stromčekovépopínavé ruže. Pri stromčekových postačí drevený kôl v blízkosti ružového kmienka, o ktorý je zľahka priviazaný. Ťahavé ruže sa zas potešia vysokej pergole, altánku alebo ich vysadeniu v blízkosti plota.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 29 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Hnojenie

Ak chceme vypestovať kvalitné rastliny s bohatým kvetenstvom, prísun živín je taktiež dôležitý. Odporúčame hnojiť 2 – 3 krát za sezónu tekutým hnojivom s vyšším obsahom fosforu. Ten je obsiahnutý vo väčšine hnojív špeciálne určených pre ruže.

Ochrana pred škodcami

Ruže sú pomerne náchylné na hubové ochorenia, akými sú čierna škvrnitosť či múčnatka, zo živočíšnych škodcov sú to napr. vošky alebo piliarky. V prípade napadnutia rastlín ich odporúčame ošetriť postrekom Multirose, ktorý je priamo určený na ich širokospektrálnu ochranu.

Zimná ochrana

Pred príchodom silnejších mrazov odporúčame zasypať stred rastliny ľahkým substrátom, príp. kompostom či pomulčovanou kôrou do výšky 15 – 20 cm od zeme. Korunu stromčekových ruží obalíme geotextíliou alebo ihličím.

Rez

Prvotný rez ruží robíme už krátko po ich vysadení. Jemne skrátime všetky výhony, čím podporíme ich lepšie zakorenenie, a teda kvalitnejší rast v ďalších rokoch.

Aby ruže pravidelne a husto kvitli, je potrebný aj ich každoročný rez. Vo všeobecnosti ich striháme začiatkom jari, po posledných mrazoch.

TIP! Podľa odborníkov je na rez ruží najlepší čas vtedy, keď začína kvitnúť zlatý dážď (lat. Forsythia). Zvyčajne to býva na prelome marca, apríla.

Jednotlivé druhy ruží vyžadujú odlišné spôsoby strihania, avšak nejde o nič náročné. Stačí sa držať základných pravidiel rezu toho-ktorého druhu: mnohokveté floribundy striháme na 5 – 7 očiek, veľkokveté čajohybridy na 2 – 4 očká. Stromčekové ruže režeme na vonkajší púčik tak, aby sme korunku presvetlili, puky by podľa možností mali smerovať von z kra. Miniatúrne zakrslé ruže sa nestrihajú. Pôdopokryvné druhy kompletne zrežeme na 10 – 15 cm od zeme. Pri popínavých ružiach sa mierne skrátia staré výhony a odstránia sa bočné alebo plané.

Pri všetkých typoch ruží je potrebné po odkvitnutí zoschnuté kvety odstrániť. Ak sa vyskytnú mechanicky poškodené alebo chorobami napadnuté časti, odstránia sa tiež.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 13 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Pestovateľské tvary

V súčasnosti existuje veľké množstvo kultivarov rôznych farieb, výšok, veľkostí i tvarov. Ruže sa najčastejšie pestujú ako samostatne stojace, tzv. solitéry, alebo v skupinovej výsadbe v záhone.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 30 - Gaura Zahradné centrum Trečín

TIP! Ak si neviete z veľkého množstva druhov vybrať, skúste sa prispôsobiť charakteru vašej záhrady. Pri ružiach je kľúčové najmä miesto výsadby. Podľa toho si môžete vysadiť obľúbené kríčkové alebo stromčekové ruže do záhonov, popínavé odrody vhodné na plot či pergolu, miniatúrne ruže do skaliek a predzáhradiek alebo tiež pôdopokryvné druhy, ktoré dokážu prekryť väčšie plochy a vytvoriť z kvetov súvislý porast pripomínajúci koberec.

 

Kordes ruže

Širokým spektrom pestovateľských tvarov sa pýšia aj ruže svetoznámej značky Kordes (založená už v r. 1887!). Ide o výnimočné ruže vyšľachtené v Nemecku vyznačujúce sa najmä svojou vysokou odolnosťoutrvácnosťou v celosvetovom meradle!

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 7 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Pre lepšiu predstavivosť vám ponúkame prehľadnú schému, v ktorej môžete vidieť hlavné rozdiely v charaktere a vzraste jednotlivých druhov záhradných ruží.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 19 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

V našom záhradnom centre nájdete (do vypredania zásob) nasledujúce typy ruží Kordes v rôznych farebných variáciách:

KLETTERROSEN (climber) – popínavé

Klasické šľachtené popínavé odrody ruží rôznych farieb a typov kvetov dorastajúce do 2,5 – 3 m. Zakvitnú viackrát počas sezóny, vytvárajú viacpočetné kvetenstvá. Rady sa ťahajú po oporách, múroch alebo stenách.Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 22 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 
KLETTERMAXE (rambler) – maxipopínavé

Veľmi vitálne popínavé ruže kvitnúce jedenkrát v sezóne, zvyčajne na prelome júna/júla. Ich výhony dokážu dorásť do dĺžky viac ako 8 metrov, aj preto sa najlepšie hodia na obrastanie plotov, pergol či altánkov.

ZWERGROSEN (miniature rose) – zakrslé, miniruže

Odrody veľmi nízkeho vzrastu (20 – 40 cm) vhodné do skaliek, predzáhradiek, vynikajúco sa hodia do nádob na balkóny či terasy. Kvety sú pomerne drobné (2 – 3 cm), zato veľmi husto a pravidelne kvitnúce.

KLEINSTRAUCHROSEN (ground cover rose) – pôdopokryvné

Ide o odolné plazivé ruže nenáročné na starostlivosť. Svojím kompaktným tvarom môžu vytvárať súvislé kríčkové porasty s bohatým kvetenstvom. Veľmi dobre pokrývajú svahovitý terén, hodia sa tiež do záhonov i kvetináčov. V závislosti od odrody dorastajú do výšky 30 – 60 cm, poliehavé výhony môžu mať dĺžku 1 – 5 m.

BEETROSEN (floribunda) – mnohokveté, záhonové

Najuniverzálnejšia skupina bohato kvitnúcich ruží vhodných do záhonov, v ktorých sa výborne kombinujú s inými ružami alebo trvalkami. Kompaktné kríky dorastajú do výšky 50 – 80 cm, majú najširšiu škálu farieb a rôznych veľkostí kvetov kvitnúcich vo viacpočetných kvetenstvách.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 28 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 
EDELROSEN (hybrid tea) – čajohybrid, veľkokveté

Kríkové ruže najvyššej triedy s veľkými bohatými kvetmi. Tie rastú zvyčajne jednotlivo na 70 – 100 cm dlhých stopkách, vďaka čomu sú často využívané na rez do kytíc, zároveň veľmi elegantne vyniknú v záhone.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 31 - Gaura Zahradné centrum Trečín
 
STRAUCHROSEN (shrub rose) – kríkové, sadové

Mohutnejšie ružové kríky dorastajúce do 1,5 – 2 metrov. Vyniknú ako solitéry alebo v kombinácii s drevinami či vyššími trvalkami v prírodne ladených záhradných kompozíciách. Sú odolné, dlhoveké a menej náročné na starostlivosť.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 26 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 
PARFUMA (floribunda/climber) – mnohokveté, popínavé, aromatické

Mnohokveté ruže, ktorých vôňa je výrazná, kvety krásne a zdravé. Ide o šľachtiteľsky elitnú triedu, ktorej aromatické kvety prešli profesionálnou analýzou – ich etiketa obsahuje tzv. Kordesov kruh vôní, ktorý určuje vôňu v koreni, v srdci a hlave, podobne ako pri parfumoch.

 

David Austin® ruže

Okrem vyššie spomenutých Kordes ruží sú veľmi žiadané a obľúbené aj kultivary starých anglických odrôd ruží skrížené s tými modernými. Podľa mena ich šľachtiteľa získali názov DAVID AUSTIN® ruže. Sú to unikátne historické ruže s moderným nádychom súčasnosti. Spájajú v sebe tie najlepšie vlastnosti: neskromnú eleganciu kvetov, harmonickú vôňu i stále viac požadovanú odolnosť. Oproti klasickým „starým“ odrodám sú výnimočné aj tým, že dokážu kvitnúť viackrát v sezóne a ich farebná paleta je veľmi široká.

Starostlivost o RUZE – kralovne zahrad Zahradne centrum GAURA Trencin 25 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Z našej ponuky si môžete aktuálne vybrať:

  • Rosa ‚Princess Alexandra of Kent‘
  • Rosa (H) ‚Olivia Rose Austin‘

Kordes ruže, ako aj David Austin® ruže sú garanciou kvality, ktorú nájdete v našom Záhradnom centre Gaura pri Trenčíne. Všetky dôležité novinky a aktuality nájdete na webovej stránke www.gaura.sk v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook
ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.