Obsah článku
Celoročne estetický krík s efektívnymi jasnočervenými mladými listami, ktoré postupne menia svoju farbu do tmavozelena. Pôvabné voňavé biele kvety sa neskôr premenia na dekoratívne červené plody. Rastlina je najčastejšie využívaná do živých plotov, no pre svoju zaujímavú farebnosť sa výborne uplatní ako solitér či ako súčasť skupinovej výsadby. Stačí si len vybrať ten najvhodnejší tvar.
PREČO pestovať červienky?
Červienka alebo aj fotínia (lat. Photinia fraseri) patrí medzi mrazuvzdorné neopadavé kríky vhodné do každej záhrady, na balkón i terasy. Okrem svojho estetického vzhľadu, širokého spektra dostupných tvarov (uvedené nižšie), ktoré sa dajú strihaním ľahko formovať, vyniká svojím hustým porastom, vďaka ktorému je krík nepriehľadný a v záhrade tak dokáže vytvoriť dokonalé súkromie. Ďalšou užitočnou funkciou červienky je tlmenie nárazov vetra, ako aj možnosť štýlovo a decentne prekryť rušivé elementy.
AKO pestovať červienky?
Starostlivosť o červienku bez problémov zvládnu aj začínajúci pestovatelia. Je to nenáročná a odolná rastlina, ktorá nevyžaduje výnimočnú pozornosť.
Umiestnenie a nároky na pôdu
Rastliny odporúčame vysádzať na slnečné alebo polotienisté miesta. Pôda by mala byť dobre priepustná a vzdušná.
Zálievka
Červienky majú radi vlhko, nie však trvalo zamokrenú pôdu. Ak to so zálievkou príliš preženieme, rastlina začne zhadzovať listy. Aby sme predišli hubovým ochoreniam, polievame ju podľa možnosti ku koreňom, nie na listy.
Rez (alebo tajomstvo strihania červienky)
Červienka rastie relatívne rýchlo, odporúčame ju aspoň raz v roku zostrihať, a to tesne nad púčikom smerujúcim von (cca 10 – 15 cm). Ideálnym obdobím je jar, po posledných mrazoch. Nielenže rastlina pekne zhustne, rezom sa zároveň podporí rast mladých jasnočervených výhonov, ktoré robia červienku výnimočnou a podľa ktorých dostala aj svoj názov. Tie neskôr stmavnú a zmenia svoju farbu na tmavozelenú. Ak budete teda rastlinu zrezávať častejšie (aj 3-krát v sezóne), nové červené lístky budú rozjasňovať krík i vašu záhradu viackrát do roka.
TIP! Ideálnym nástrojom na prestrihanie červienkových kríkov sú klasické záhradné nožnice. Trvá to o čosi dlhšie, no dokážete nimi zostrihať výhony oveľa presnejšie. Pri použití nožníc na živý plot dochádza k prerezaniu listov, čo by v prípade červienky nebolo ideálnym riešením.
Ochrana
Napriek tomu, že sú červienky mrazuvzdorné, pred veľmi silnými mrazmi ich môžeme ochrániť nástielkou v podobe kôry, drevotriesky, ihličia či pilín umiestnených na povrch pôdy v blízkosti rastliny.
TOP 5 zaujímavých tvarov
1. Guľa na kmienku
Tvar miniatúrneho stromčeka pripomínajúci lízanku. Výška kmeňa sa pohybuje medzi cca 45 – 100 cm. Tento typ červienky úžasne vynikne v kvetináčoch na terasách a balkónoch, ako živá dekorácia pri vstupe do domu, no svojou farebnosťou a kompaktnosťou upúta pozornosť aj v záhone.
2. Ker
Najobľúbenejšia forma červienky na živý plot i ako samostatne stojaci krík, dorastá do veľkosti 2 – 3 m. Má kompaktný tvar a je celoročne neopadavý, vďaka čomu dokáže vytvoriť diskrétnu bariéru aj v zimnom období alebo efektne oddeliť úžitkovú záhradu od okrasnej.
3. Špalier
Takto vyšľachtená rastlina rastie o čosi pomalšie (cca 20 – 40 cm za rok). Jej výška v dospelosti sa zvyčajne pohybuje medzi 1,5 – 3 m. Rastie s pomocou opory – bambusovej konštrukcie, a to odspodu ako krík alebo vo forme stromčeka na kmienku. Časom pekne zhustne a vytvorí efektnú a modernú živú stenu.
4. Strom
Ide o najvyšší typ červienky rastúci na kmienku vysokom cca 180 cm, v dospelosti a v dobrých podmienkach môže dorásť až do výšky 5 m. Pre svoju „stromovú“ výšku sa táto atraktívna drevina často využíva aj ako živá stena nad líniou plotu.
5. Viackmeň
Typ červienky ideálny do každej záhrady, kvetináča či nádoby. Dorastá do výšky 3 – 4 m, má guľovitý tvar, rastie stredne rýchlo. Podobne ako ostatné druhy dobre toleruje rez, no na živý plot sa veľmi nehodí. Najčastejšie je vysádzaný ako solitér, dominanta modernej záhrady.
Kultivary Photinia x fraseri
Red Robin – jeden z najznámejších a najvyhľadávanejších kultivarov červienky dorastajúci do výšky 2,5 – 3,5 m, vhodný do živých plotov, aj ako solitér, rastie pomerne rýchlo a je nenáročný na pestovanie
Little Red Robin – miniatúrna verzia kultivaru Red Robin, dorastá do maximálnej výšky 1 – 1,5 metra. Je to veľmi kompaktný kríček, ktorý nevyžaduje časté strihanie. Hodí sa najmä do kvetináčov na terasy, balkóny, ako aj do predzáhradiek či menších záhonov.
Red Robin Compacta – v porovnaní so základným druhom Red Robin rastie pomalšie. Mladé lístky sú štíhlejšie, drobnejšie s výraznou vínovou farbou. Vďaka svojej kompaktnosti a menšiemu vzrastu ( 1 – 2 m) je vhodný aj do menších záhrad.
Pink Marble – stálozelený ker s oválnymi listami s bielo-strieborným melírovaním, ktoré na konci sezóny úplne zružovie. Mladé rašiace listy sú jasnočervené s ružovými okrajmi. V dospelosti sa jej výška pohybuje od 1,5 – 2,5 m, výborne sa hodí do záhonov.
Všetky uvedené kultivary červienky sú (do vypredania) dostupné v našom záhradnom centre Gaura pri Trenčíne. Dôležité novinky a aktuality nájdete na webovej stránke www.gaura.sk v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:
GAURA záhradné centrum | Facebook
Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.