Viete, ktorému stromu sa hovorí POKLAD záhrady_Záhradné centrum GAURA_Trenčín (2)

Viete, ktorému stromu sa hovorí POKLAD záhrady?

6 sep, 2022

Orech kráľovský (vlašský) – poklad každej záhrady. V článku nájdete návod, ako ho pestovať, rozdiel vo výsadbe orecha zo sadenice a zo semena, najobľúbenejšie odrody orecha a tiež spôsoby, ako bojovať proti vrtivke orechovej.

Obsah článku

Orech kráľovský (Juglans regia), vďaka svojim plodom známy skôr pod názvom vlašský.

Viete ktoremu stromu sa hovori POKLAD zahrady Zahradne centrum GAURA Trencin 8 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Prečo sa vlašskému orechu hovorí „POKLAD“?

Už zo samotného názvu – orech kráľovský vyplýva jeho dôležitosť a vzácnosť. Okrem toho má obrovskú hodnotu a množstvo výhod, pre ktoré sa ho oplatí pestovať:

  1. všestranne liečivý strom (listy majú fungicídny i baktericídny účinok, používajú sa pri kožných problémoch, zápche, cukrovke, podporujú trávenie…),
  2. prírodná klimatizácia (široká koruna vytvára tieň vyhľadávaný počas horúcich letných dní),
  3. miesto oddychu nielen pre deti (pevné orechové drevo unesie hojdačky, domček v korune…),
  4. prírodný repelent (listy svojou arómou odpudzujú hmyz),
  5. extrémne zdravé plody (čerstvé i sušené),
  6. veľmi kvalitné a cenené drevo v nábytkárskom odvetví,
  7. krásny solitér, dominanta záhrady.

TIP: Ak sedíte vonku na terase a otravujú vás komáre či muchy, zapáľte orechový list a nechajte v bezpečnej nádobe pomaly tlieť. Nepríjemný hmyz sa vám vyhne oblúkom!

Viete ktoremu stromu sa hovori POKLAD zahrady Zahradne centrum GAURA Trencin 4 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Pestovať orech zo sadenice alebo zo semena?

Kvalitné kontajnerové sadenice, ktoré v rôznych odrodách nájdete v záhradnom centre Gaura sú základom pre úspešné pestovanie orecha kráľovského.

Strom je možné vypestovať aj zo semena, tzv. semenáč, no kvalita i úrodnosť takéhoto stromu je bez záruky.

Ďalšou výhodou sadenia vyšľachtených odrôd je aj ich veľmi skorá rodivosť. Niektoré odrody dokážu zarodiť už v 2. – 3. roku od výsadby, na rozdiel od stromčekov vysadených zo semena, ktoré častokrát rodia až v 10. – 15. roku.

Šľachtené odrody zároveň nie sú svojím vzrastom tak mohutné, sú teda vhodné aj do menších záhrad.

Viete ktoremu stromu sa hovori POKLAD zahrady Zahradne centrum GAURA Trencin 10 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Podmienky na pestovanie

Orechy vo všeobecnosti obľubujú svetlé a slnečné stanovištia. Sú nenáročné na pôdu, prosperovať budú v akejkoľvek hlinitej, ale nie kamenistej pôde. Stanovište na výsadbu by malo byť dostatočne priestranné pre budúce korene, širokú korunu stromu, ako aj jeho mohutnú výšku. Ide o strom vhodný do väčších záhrad alebo sadov, keďže spotrebuje relatívne veľkú plochu pôdy a pod jeho korunou sa iným úžitkovým rastlinám až tak nedarí.

 

Stačí sa starať (len) o mladé stromy?

Stromy sa odporúčajú tvarovať rezom len v prvých rokoch po vysadení, neskôr sa o orech netreba špeciálne starať. Dospelý strom pravidelný rez nutne nepotrebuje, po pár rokoch stačí hustejšiu korunu iba mierne presvetliť.

Zaujímavosť: Naši starí rodičia robili „rez“ orecha tak, že na jeseň, keď obíjali orechy, obili aj zopár suchých konárov, čím hustú korunu zároveň presvetlili.

Mladé stromy odporúčame na jeseň prihnojiť vápencom alebo hnojivom s vyšším obsahom draslíka.  Pravidelnú závlahu potrebujú taktiež najmä mladé stromčeky – kým sa spoľahlivo príjmu, dospelé jedince sú už dostatočne odolné voči suchu.

Viete ktoremu stromu sa hovori POKLAD zahrady Zahradne centrum GAURA Trencin 7 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Najobľúbenejšie odrody

Podľa hrúbky škrupiny rozlišujeme:

KAMENÁČE (kameňáky) – malé, no veľmi odolné a trváce orechy s tvrdou škrupinou, uskladnené vydržia veľmi dlho, no jadrá sa ťažšie lúpu;

PAPIERNÁČE (alebo aj papierňáky) – majú tenkú a jemnú škrupinu lákajúcu vtáctvo. Lúskajú sa takmer samy, no vyžadujú rýchlejšie spracovanie po obratí. Za najvhodnejší spôsob uskladnenia v tomto prípade považujeme mrazenie.

POLOPAPIERNÁČE (polopapierňáky) – polotvrdá škrupina, kvalitné, dobre sa lúpajú, skladovanie cca 1 rok.

Viete ktoremu stromu sa hovori POKLAD zahrady Zahradne centrum GAURA Trencin 11 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Všetky nižšie uvedené odrody, ktoré máme v našom záhradnom centre (do vypredania) skladom, patria do skupiny polopapiernáčov. Ide o najvyhľadávanejšiu skupinu orechov s vysokou úžitkovou hodnotou.

Appolo
Orech väčšieho vzrastu, jeho dobrá a pravidelná rodivosť už v 3. – 4. roku prináša veľké plody. Sú sladké a jemne šťavnaté, no keďže obsahujú pomerne dosť vody, je ich potrebné čo najskôr po zbere vysušiť. Pučí dosť skoro, je teda mierne náchylný na poškodenie neskorými jarnými mrazmi.

Seifersdorfský
Voňavá odroda vhodná aj do menších záhrad. Do rodivosti vstupuje už v 3. – 4. roku po vysadení. Odroda je pomerne odolná voči chorobám, no trochu náchylná na jarné mrazy, odporúča sa preto vysádzať stromčeky na mierne svahy alebo do teplejších oblastí. Plody sú veľké, guľaté a dobre skladovateľné. Jadrá sú lahodne sladké.

Saturn
Veľmi dobre rastúci strom českej odrody so stredne veľkými plodmi. Začína rodiť od 4. roku po vysadení. Plody dozrievajú koncom septembra, dobre sa lúskajú. Stromy sú odolné voči zimným mrazom, mierne citlivé na poškodenie neskorými jarnými mrazmi. Hodia sa do väčších záhrad.

Mars
Nenáročná odroda rodiaca pravidelne a dobre, prvú úrodu ponúkne pestovateľovi veľmi skoro, už v 2. – 3. roku od výsadby. Vďaka neskoršiemu kvitnutiu je odolná aj voči jarným mrazom. Plody sú veľké, mierne oválne, ich prednosťou je najmä veľmi dobrá skladovateľnosť. Jadrá sa lúpu ľahko, ich chuť je príjemne sladkastá. Kultivar je samoopelivý, mrazuvzdorný a odolný voči väčšine chorôb.

Jupiter
Cudzoopelivý, veľmi skoro rodiaci strom (už v 2. – 3. roku po vysadení) prinášajúci veľké plody. Jadrá sú sladké, veľmi chutné aj čerstvé, dobre skladovateľné. Odroda je odolná voči mrazom i mnohým chorobám. Obľubuje vlhkú pôdu, v suchších podmienkach a pri veľkej úrode môžu byť plody o trochu menšie.

Lake
Samoopelivá odroda so sladkastými jadrami. Je nenáročný na pestovanie, rodí skoro, ďalšími rokmi si udržiava bohatosť i vysokú kvalitu úrody. Je mrazuvzdorný, hodí sa preto do akýchkoľvek oblastí, aj do menších záhrad. Vyznačuje sa dobrou odolnosťou voči chorobám i väčšine škodcov.

Lara
Relatívne kompaktná a výnosná odroda s tenkou škrupinou. Plody sú stredne veľké, príjemnej sladkastej chuti. Rodí v 2. – 3. roku od vysadenia, je mrazuvdorný, samoopelivý. V prípade väčšej úrody a suchšieho leta môžu byť plody drobnejšie.

Sychrov
Odrodu charakterizuje výnimočná chuť i farba s červeno zafarbenými jadrami. Je vhodná do teplejších oblastí, ktoré neohrozujú silné jarné mrazy. Sychrov je samoopelivý, relatívne odolný so stredne silným vzrastom. Plody sú oválne, stredne veľké.

Viete ktoremu stromu sa hovori POKLAD zahrady Zahradne centrum GAURA Trencin 9 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Vrtivka orechová – najväčšia hrozba pre orechy

Spomedzi chorôb a škodcov, ktoré napádajú orech kráľovský, no úspešne sa dá proti nim bojovať, vyčnieva drobná zákerná muška – vrtivka orechová. Ide o novodobého škodcu, ktorý v posledných rokoch napáchal obrovské škody a doposiaľ nie je proti nemu vyvinutá dokonalá chemická ochrana.

Ako sa prejavuje?

Vrtivka primárne napáda šupy orecha – koncom júla do zelenej časti nakladie vajíčka, z ktorých sa po pár dňoch vyvinú larvy. Tie priamo nepoškodzujú jadro, ale huby a baktérie, ktoré sa pre narušenie orechového obalu dostanú do plodov, následne spôsobia hnilobu a orech sčernie. Larvy popadajú na zem, zakuklené prezimujú v pôde a na jar sa celý proces opakuje.

Viete ktoremu stromu sa hovori POKLAD zahrady Zahradne centrum GAURA Trencin 12 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Ako proti nej bojovať?

Doposiaľ najúčinnejší spôsob, ako každoročnému „kolotoču“ vrtiviek zabrániť, sa javí mechanické zozbieranie napadnutých plodov a listov. Ešte predtým, koncom leta, odporúčame pod strom rozprestrieť netkanú textíliu alebo fóliu, kde sa popadané larvy zachytia a vtáctvo ich vydzobe. Zvyšné lístie i napadnuté plody je potrebné zozbierať a spáliť, v žiadnom prípade ich nehádžeme do kompostu ani na hnojovú jamu! Odporúčame tiež zem pod orechom hlbšie zrýľovať (larvy prezimujú v hĺbke 20 cm). Týmto spôsobom výrazne znížime počet škodcov v budúcom roku.

Viete ktoremu stromu sa hovori POKLAD zahrady Zahradne centrum GAURA Trencin 3 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Mechanický spôsob ochrany je možné podporiť insekticídnym postrekom dospelých vrtiviek (prostriedok na báze spinosadu – 0,5 ml/strom). Nálet mušiek býva koncom júna/začiatkom júla, prvý postrek je preto potrebné urobiť po cca 8 – 10 dňoch. Následne opakujeme v intervaloch 10 dní, postrekovať je potrebné aj po vyliahnutí múch (niekedy aj 5 – 7 postrekov). Posledný postrek robíme najviac mesiac pred zberom vo večerných hodinách.

 TIP! Koncom júna môžeme podobne ako pri jesennej mechanickej ochrane umiestniť pod strom textíliu, čím čiastočne zabránime výletu dospelých múch zo zeme.

Všetky uvedené kultivary orecha sú (do vypredania) dostupné v našom záhradnom centre Gaura pri Trenčíne. Dôležité novinky a aktuality nájdete na webovej stránke www.gaura.sk v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook
ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.