Hamamelis - klenot končiacej zimy_Záhradné centrum GAURA_Trenčín (2)

Hamamelis – klenot končiacej zimy

26 feb, 2023

Hamamelis - klenot končiacej zimy alebo rastlina kvitnúca spomedzi prvých vo vašej záhradke. Aké sú nároky na pôdu a jej pestovanie? Je potrebné hamamelis rezať? Do akej výšky narastie? Všetky dôležité informácie nájdete v nasledujúcom článku.

Obsah článku

Hamamelis – klenot končiacej zimy

Kto prejde okolo hamamelov v lete, ani nevie, že minul nejakú zvláštnu rastlinu. Ale pravda je taká – hamamely (lat. hamamelis) sú nevšedné opadavé kríky, ktoré kvitnú medzi prvými vôbec. V záhradách a parkoch sa najčastejšie pestujú rôzne odrody, pretože sú farebne výraznejšie ako botanické druhy. Tieto kultivary väčšinou patria do skupiny Hamamelis x intermedia.

Hamamelis klenot konciacej zimy Zahradne centrum GAURA Trencin 1 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Ako pestovať Hamamelis?

Hamamely obvykle dorastajú až do výšky okolo 3 metrov, je to ale otázka niekoľkých generácií. Typickou vlastnosťou hamamelov je ich pomerne široký tvar. Preto by sme pri výsadbe mali túto vec zohľadňovať. Ponechať voľné miesto na záhrade na 20 rokov dopredu asi nie je úplne praktické, ale dajú sa okolo hamamelov vysadiť bežné druhy trvaliek, ktoré budú postupne ustupovať, ako sa hamamelis bude rozširovať do strán.

Hamamelis klenot konciacej zimy Zahradne centrum GAURA Trencin 4 - Gaura Zahradné centrum Trečín

 

Nároky na pôdu a stanovište

Pre hamamelis vyberáme miesto s mierne vlhkou, mierne kyslou, ale dostatočne priepustnou pôdou s vysokým obsahom humusu. Ideálne je svetlé, ale nie príliš horúce miesto, hamamelom sa bude dobre dariť aj v polotieni.

 

Hamamelis a rez

O týchto kríkoch sa tvrdí, že neznášajú rez. Je to ale trochu nepresné tvrdenie. Hamamely nemajú dobrú regeneračnú schopnosť, takže sa nedajú dobre zmladzovať. Ak je to ale potrebné, tak mierne prerezanie kríka od zahusťujúcich konárov, prípadne odstránenie tých, ktoré rastú nesprávnym smerom, krík znáša pomerne dobre.

V jesennom období sa hamamely krásne vyfarbujú, v tom čase sú neprehliadnuteľné, rovnako však pri nevšednom zimnom kvitnutí. Aj vďaka tomu sa stali vyhľadávanou rastlinou do malých i veľkých záhrad.

Hamamelis klenot konciacej zimy Zahradne centrum GAURA Trencin 3 - Gaura Zahradné centrum Trečín

Túto rastlinku si pohodlne vyberiete aj v našom záhradnom centre Gaura pri Trenčianskom Jastrabí.

Všetky dôležité novinky a aktuality nájdete na webovej stránke www.gaura.sk v časti Domov – Novinky alebo tiež na sociálnych sieťach:

fb - Gaura Zahradné centrum Trečín GAURA záhradné centrum | Facebook
ig - Gaura Zahradné centrum Trečín Záhradné centrum GAURA (@gaura_zahradne_centrum) • Fotky a videá na Instagrame.